Wart pałac Paca? Legendarną nieruchomość można kupić za 1 mln zł

2016.08.10 07:53
W czerwcu nie udało się sprzedać pałacu Paca. Teraz Powiat Suwalski ponownie próbuje zbyć jeden z najbardziej charakterystycznych podlaskich zabytków.
Wart pałac Paca? Legendarną nieruchomość można kupić za 1 mln zł
Fot: Starostwo Powiatowe w Suwałkach/J. Wysocki

Ogromny teren i urokliwy zabytek

Starosta suwalski właśnie ogłosił drugi przetarg na sprzedaż nieruchomości w Dowspudzie. Chodzi o legendarny pałac Paca, a właściwie jego pozostałości oraz dużą działkę z ogrodem.

Całość ma, nie bagatela, 21 ha. W skład nieruchomości wchodzi 2,5 ha olszowego lasu, dużą część zajmuje łąka nad rzeką, a także zabytkowy park romantyczny. Na działce są przyłącza: telefoniczne, energii elektrycznej, woda i kanalizacja.

Najbardziej charakterystyczny element, który idzie pod młotek, to elementy pałacu Paca: ozdobny portyk, wieżyczka flankująca północno-zachodni narożnik rezydencji, zarys murów oraz piwnice (powierzchnia użytkowa ich pierwszego poziomu wynosi 373 m2, a drugiego - 106 m2). Niestety stan techniczny budynków jest zły i wymagają remontu.

Pac wart milion?

Po pierwszym przetargu cenę wywoławczą nieruchomości obniżono do 1 mln zł. Co więcej, ustalona w drodze licytacji kwota będzie jeszcze niższa (mniej więcej o 25%). Powód? ponad połowę wartości całej nieruchomości stanowią obiekty wpisane do rejestru zabytków, czyli pozostałości pałacu i ogród romantyczny, a na takie samorządy mogą dać przy sprzedaży bonifikatę.

Pałac Paca będzie licytowany 12 października. W przetargu mogą wziąć udział zarówno osoby fizyczne, jak też np. firmy. Przed przystąpieniem do niego należy wpłacić 50 tys. zł wadium. Przetarg będzie ważny, jeśli zgłosi się do niego co najmniej jeden chętny i przebije cenę wywoławczą.

Krótka świetność

Pałac w stylu angielskiego neogotyku wybudowano w Dowspudzie w latach 1820-1827 według projektu włoskiego architekta Piotra Bosio, staraniem Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich. Na parterze rezydencji znajdowały się kaplica, salony, archiwum, biblioteka oraz jadalnia, a na piętrze mieszkanie właściciela i jego rodziny. Skrzydła boczne mieściły zbiory militariów, galerię malarstwa i oranżerię. Pomieszczenia były bogato zdobione sztukateriami, polichromią i freskami.

Po powstaniu listopadowym Ludwik Michał Pac wyemigrował, a jego dobra zostały skonfiskowane przez rząd carski. Kolejni właściciele i dzierżawcy nie dbali o pałac, który niszczał i ostatecznie został rozebrany w 1867 r.

W reakcji na zadziwiające bogactwo pałacu w Dowspudzie współcześni stworzyli do dziś popularne powiedzenie "Wart Pac pałaca, a pałac Paca" (choć niewykluczone, że mogła być w nim mowa o pałacu w Jeźnie i innym Pacu).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
982 osób online