Wakacyjny wyjazd do pracy w Niemczech może być doskonałą okazją do podreperowania studenckiego budżetu. Zgłaszać się do urzędu pracy mogą studenci studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych (w tym szkół zawodowych) oraz będący na ostatnim roku studiów, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów "Immatrikulationsbescheinigung" będą mieli potwierdzenie daty zakończenia nauki na dzień 30.09.2016 r.
Kandydaci do wakacyjnej pracy muszą znać język niemiecki (wymóg konieczny) i wyrazić gotowość do podjęcia pracy przez przynajmniej 2 miesiące.
Osoby zatrudnione będą wykonywały różne prace – najczęściej oferty dotyczą pomocy w gospodarstwach rolnych, ale są też propozycje zatrudnienia w hotelarstwie, gastronomii, w sieci gastronomicznej (np. McDonalds), sprzątaniu budynków i w przemyśle.
Federalny Urząd Pracy w Bonn, który współpracuje z białostockim urzędem, nie przedstawia jednak chętnym konkretnej oferty pracy, a jedynie przesyła formularze zgłoszeniowe, które po wypełnieniu przez studentów udostępniane są niemieckim pracodawcom i to oni dokonują wyboru pracowników.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 29 marca (liczba miejsc ograniczona). W połowie kwietnia osoby zainteresowane otrzymają propozycje ofert pracy sezonowej. Studenci będą mogli wówczas wybrać, gdzie chcą pracować.
Urząd przypomina też, że czas pracy, warunki i wynagrodzenie odpowiadają uregulowaniom taryfowym lub normom przyjętym na danym obszarze. Wypłata jest jednak najczęściej na koniec miesiąca, więc studenci powinni mieć wystarczającą liczbę pieniędzy na pierwsze tygodnie pobytu w Niemczech.
Zainteresowani mogą zgłaszać się osobiście do Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Pogodnej. Potrzebne dokumenty (do pobrania na stronie urzędu) mogą też wysyłać pocztą.
justyna.f@bialystokonline.pl