W USK rusza Bank Mleka Kobiecego [WIDEO, FOTO]

2024.01.11 15:34
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstał pierwszy w regionie północno-wschodniej Polski Bank Mleka Kobiecego. Profesjonalne laboratorium umożliwi dzielenie się pokarmem matek.
W USK rusza Bank Mleka Kobiecego [WIDEO, FOTO]
Fot: USK w Białymstoku
Bank Mleka Kobiecego mieści się na parterze USK (przy Klinice Ginekologii)

Uruchomienie Banku Mleka w Białymstoku spowoduje, że region północno-wschodniej Polski nie będzie już "białą plamą" na mapie opieki nad noworodkami i niemowlętami. Wszystkie szpitale w regionie w których rodzą się dzieci będą mogły w przypadku braku pokarmu własnej matki pozyskać mleko z Banku Mleka Kobiecego.

Pomogły MZ i Urząd Marszałkowski

Na utworzenie Banku Mleka Kobiecego Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał wsparcie w postaci ponad 1 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. Za te pieniądze zakupiony został specjalistyczny sprzęt, wyposażenie części laboratoryjną oraz pokoju laktacyjnego. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego dofinansował organizowany Bank kwotą 100 tys. zł. Personel Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka został przeszkolony i będzie profesjonalnie zajmował się prowadzeniem Banku Mleka Kobiecego.

- Dzięki współpracy z Fundacją Banku Mleka Kobiecego, wiemy, że jeszcze wiele szkoleń przed nami, wiele problemów, które się pojawią i trzeba będzie rozwiązać, ale i tak już dziś bardzo się cieszymy - mówi dr Barbara Bebko, pielęgniarka Naczelna w USK, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, pracując jako położna w Klinice Neonatologii. – Powstanie tego banku było wielkim marzeniem wszystkich zaangażowanych w opiekę nad noworodkami - dodała.

Jeden z elementów kompleksowej opieki nad ciężarnymi

Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK sprawi, że szpital będzie mógł zaoferować kobietom bardzo kompleksową opiekę. Już teraz USK, jako jedyny na Podlasiu, realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną. Kobiety mogą prowadzić w USK ciążę, korzystać z zajęć szkoły rodzenia, rodzić dzieci (w ub. roku porodówka przeszła generalny remont), a po porodzie przez 6 tygodni pozostają pod opieką szpitala (mogą również korzystać z Poradni Laktacyjnej).

Co ważne w USK działa również nowoczesna Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka (III stopień referencyjności), który ma olbrzymie doświadczenie w ratowaniu dzieci ze ekstremalnie niską masą urodzeniową i wcześniaków. Noworodki i niemowlęta, by mogły się prawidłowo rozwijać, powinny przez pierwsze pół roku życia być karmione mlekiem matki. Niestety, w niektórych przypadkach np. porodów przedwczesnych, jest to niemożliwe. Niektóre kobiety - zwłaszcza po cesarskim cięciu - nie mają pokarmu przez pierwsze tygodnie po porodzie. Inne mają go za mało, a jeszcze inne muszą zaprzestać karmienia, bo są np. w trakcie terapii farmakologicznej.

Jak podzielić się mlekiem?

Do banku mleka będzie trafiać mleko od mam, które naturalnego pokarmu mają za dużo. Mleko będzie mogła oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby.

Kobiety, które są zainteresowane tym, by podzielić się mlekiem, mogą dzwonić pod numer tel. 791 920 253 (czynny w dni robocze od 7:00 do 15:00) lub kontaktować się mailowo: bmk@uskwb.pl

Jedyny taki bank w północno-wschodniej Polsce

Banki mleka funkcjonują: po dwa w Warszawie i Rzeszowie, a także w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Nadal żadnego takiego ośrodka nie ma w województwie warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim.

Porody w USK

Choć mówi się o coraz mniejszym przyroście naturalnym,to jednak dane statystyczne porodów w USK w Białymstoku w ostatnich latach niewiele się od siebie różnią. W 2020 roku było ich 2038, rok później 1982, w 2022 roku 1996, a przed rokiem znowu "pękły" 2 tysiące (2001).


Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1244 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39