Rada Ministrów przyjęła zalecenia dotyczące praktyk studenckich w urzędach administracji rządowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych w 2015 r.
To, ilu młodych ludzi będzie mogło sprawdzić, na czym polega praca w urzędzie, ma zależeć od etatów – na 20 pracowników przypadnie przynajmniej jeden student. Przykładowo, w Urzędzie Miejskim w Białymstoku w 2014 roku pracowały 1072 osoby. Oznacza to, że będą potrzebne 53 miejsca dla praktykantów.
Rząd ma czas do końca marca, by przekazać informację dotyczącą miejsc dla praktykantów w urzędach. W styczniu 2016 roku ministrowie posumują, ilu studentów odbyło w 2015 roku praktyki.
Osoby, które chciałyby odbyć praktyki zawodowe w Urzędzie Wojewódzkim, muszą złożyć kilka dokumentów.
- Osoba, która chce odbyć u nas praktyki, musi pobrać i wypełnić wniosek, który jest dostępny na naszej stronie internetowej. Należy także dostarczyć porozumienie między uczelnią a urzędem, gdzie znajduje się m.in. informacja o tym, czego praktykant ma się u nas konkretnie nauczyć. Oczywiście potrzebny jest też program praktyki. Każdy praktykant otrzymuje opiekuna, który nadzoruje jego pracę i na koniec wystawia mu opinię – mówi pani Paula Turkowska z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
justyna.k@bialystokonline.pl