Na stronie MNiSW można znaleźć m.in. taki zapis: "należy (...) uznać, że student pierwszego roku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, rozpoczętych w roku akademickim 2011/2012, może podjąć od roku akademickiego 2012/2013 studia stacjonarne w uczelni publicznej na więcej niż jednym kierunku i nie wnosić za te studia opłat do końca okresu studiów przewidzianego w programie kształcenia, o ile decyzja w sprawie przyjęcia na te studia została podjęta do końca roku akademickiego 2011/2012".
Oznacza to, że studenci uczelni publicznych na studiach stacjonarnych na pierwszym kierunku, w przypadku przyjęcia na drugi kierunek studiów stacjonarnych uczelni publicznej w lipcu czy sierpniu 2012 roku, nie będzie zobowiązany do płacenia za naukę na drugim kierunku. Niejasności w zapisie ustawy dopatrzył się Parlament Studentów RP, a MNiSW przychyliło się do jego interpretacji.
Płatny drugi kierunek studiów został wprowadzony 1 października 2011 roku. Oznacza to, że tylko najlepsi studenci będą zwolnieni z tego zapisu. W praktyce oznacza to spełnianie kryterium, jakim są stypendia rektora.