Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy
W związku z kryzysem na granicy państwowej z Białorusią, gdzie w ostatnim czasie nasilają się próby siłowego sforsowania granicy przez grupy nielegalnych migrantów, spotkanie miało charakter wyjazdowy.
Poniedziałkowe posiedzenie rozpoczęło się od minuty ciszy, by uczcić pamięć szeregowego Mateusza Sitka – żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który został śmiertelnie zraniony podczas patrolowania polsko–białoruskiej granicy.
– Dzisiaj to przede wszystkim nasz żołnierz, a nie ten, kto napada na Rzeczpospolitą i kto próbuje się przedrzeć przez naszą granicę, zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę – podkreślił Andrzej Duda. – Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by ustalić sprawców tego morderstwa i w należyty sposób ukarać niezależnie od tego, gdzie są.
Podczas spotkania w Białymstoku omówione zostały m.in. tematy związane z poprawą bezpieczeństwa polskich żołnierzy, w tym przede wszystkim możliwości wykonywania przez nich zadań w rejonie przygranicznym.
- Mam nadzieję na powszechne poparcie mojego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Taka ustawa jest nam bardzo potrzebna, wprowadzi rozwiązania, które bazują na trudnych doświadczeniach prawie ostatnich trzech lat – powiedział Prezydent RP.
Prezydent Andrzej Duda odwiedził żołnierzy ze zgrupowania "Podlasie"
Po posiedzeniu RBN Andrzej Duda złożył wizytę w rejonie stacjonowania żołnierzy Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie”.
- Odkąd pełnię urząd Prezydenta – Zwierzchnika Sił Zbrojnych kwestie tego, czy polski żołnierz ma możliwość wykonywania swoich zadań bezpiecznie i by mógł spokojnie ze służby wrócić do domu, ma dla mnie znaczenie fundamentalne. Dlatego tak wstrząsającym zdarzeniem jest dla mnie śmierć żołnierza na posterunku, zamordowanego przez migrantów, przez bandytów – przekazał Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że poczucie bezpieczeństwa polskich żołnierzy jest polską racją stanu.
Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe „Podlasie” wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Obecnie w rejonie zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy.
24@bialystokonline.pl