Rezultaty dwutygodniowych prac studentów z Niemiec, Białorusi oraz Polski będzie można podziwiać w budynku dawnej synagogi Kaukaskiej przy ul. Piłsudskiego 5. Program na popołudnie zapowiada się ciekawie. "Zachęcamy do przynoszenia pamiątek rodzinnych, o których będzie można opowiedzieć. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs na mapę miejsc w Krynkach, które mają dla nich szczególne znaczenie. Będą je malować na asfalcie przed synagogą" - mówi Filip Pazderski ze Stowarzyszenia na Rzecz Ziemi Podlaskiej Drumla. Odwiedzający będą mogli skosztować potraw narodowych, także wraz ze studentami udać się na pobliski cmentarz w celu obejrzenia jego odświeżonego wizerunku.
"To tylko wstępne podsumowanie naszej dwuletniej pracy w Krynkach, która nie byłaby możliwa bez owocnej współpracy z najstarszymi mieszkańcami regionu" - opowiada Pazderski. "W najbliższych planach mamy wydanie publikacji na temat pamięci o wielokulturowej historii Krynek. Wykorzystamy w niej ponad 50 wywiadów, które przeprowadziliśmy w ciągu dwóch lat oraz zebrane pamiątki, tj. stare zdjęcia, widokówki, papiery i listy"- uzupełnia.
Dobiegający końca 30 sierpnia międzynarodowy obóz to kolejny projekt realizowany na Podlasiu przez Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej Drumla we współpracy z białoruską organizacją partnerską. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach programu "memoria. Wolontariat dla europejskiego dziedzictwa kulturowego" prowadzonego przez Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" oraz Fundację im. Stefana Batorego. Celem programu jest zachęcanie młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej do podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.