W mikrobiogazowniach rolniczych wytwarzany jest biogaz z biomasy pochodzącej jedynie z własnego gospodarstwa rolnego. Pozyskany prąd rolnicy wykorzystują na potrzeby produkcyjne, a nadwyżki odsprzedają do sieci elektroenergetycznej. Z kolei ciepło jest m.in. zużywane na podtrzymanie temperatury w urządzeniu, ogrzania pomieszczeń lub wody użytkowej w gospodarstwie.
Dzięki zwiększonej dotacji, w ramach czterech przedsięwzięć zostaną kupione i zamontowane kontenerowe mikrobiogazownie rolnicze o mocy 33 kWe i 70,9 kWt. Urządzenia będą w pełni zautomatyzowane, a zostaną wykorzystane w gospodarstwach rolnych w miejscowościach: Pokaniewo (gmina Milejczyce), Sokołowo (gmina Bakałarzewo), Łojki (gmina Grajewo) oraz Leszkiemie (gmina Wiżajny).
W procesie fermentacji używana będzie wyłącznie gnojowica krów mlecznych hodowanych w tych czterech gospodarstwach. Część wytwarzanej energii elektrycznej oraz cała energia cieplna będą zużywane w gospodarstwach rolnych, a ponad połowa energii elektrycznej będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej.
Dotacja dla każdej z tych inwestycji wyniesie blisko 1,2 mln zł. Wsparcie, w łącznej wysokości ponad 96 mln zł, otrzymały do tej pory 84 takie projekty.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl