W Podlaskiem od nowego roku zmienią się nazwy i rodzaje kilku miejscowości

2022.11.24 18:04
W całej Polsce na terenie 225 gmin wprowadzone zostaną zmiany w rodzajach oraz nazwach miejscowości. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 r.
W Podlaskiem od nowego roku zmienią się nazwy i rodzaje kilku miejscowości
Fot: Pixabay

Zmiany dotyczą wszystkich województw

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

Postulowane zmiany dotyczą 720 przypadków, w tym ustalenia 7 nazw miejscowości, 10 nazw obiektów fizjograficznych, 228 zmian nazw lub rodzajów miejscowości, a dodatkowo zniesienia 475 nazw miejscowości na terenie 225 gmin i 146 powiatów we wszystkich województwach.

W ocenie skutków projektu rozporządzenia wskazano, że wszystkie ujęte w projekcie zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami, zgodnie z wymogami proceduralnymi. Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców poparła proponowane zmiany.

Warto podkreślić, że w niektórych przypadkach po wprowadzeniu nowych nazw miejscowości, trzeba będzie wymienić dokumenty - dotyczy to zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Władze gmin, powiatów i województw będą zobligowane do podjęcia działań związanych z pracami ewidencyjnymi bądź geodezyjnymi.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 r.

Jakie będą zmiany w Podlaskiem?

Jeżeli chodzi o województwo podlaskie, zmiany dotyczą dokładnie 6 miejscowości. W projekcie rozporządzenia wskazano również drugi rodzaj deklinacji i formę przymiotnika, aby każdy wiedział, jak poprawnie odmieniać nazwę.

W gminie Augustów zmiana dotyczy dotychczasowej miejscowości "Kolnica, osada", która zmieni nazwę na "Kolnica Nowa, osada". Jeżeli chodzi o drugi przypadek deklinacji, będzie to końcówka -cy, a w formie przymiotnika -wej.

W tej samej gminie rodzaj miejscowości zmieni Obuchowizna - dotychczas był to przysiółek wsi Świderek, a od nowego roku będzie to wieś. W projekcie wskazano końcówkę -ny jako drugi przypadek deklinacji, a w formie przymiotnika brzmieć będzie "obuchowiźniański".

W gminie Narew także będą. Chodzi o Rohazy, czyli dotychczasową część wsi Iwanki, która od nowego roku będzie odrębną miejscowością. Drugi przypadek deklinacji będzie miał końcówkę -hoz, a w formie przymiotnika będzie to "rohoski".

W gminie Wizna zmieni się rodzaj miejscowości Lisno. Wcześniej była to kolonia, a od nowego roku będzie to wieś. Jeżeli chodzi o drugi przypadek deklinacji będzie to końcówka -na, a forma przymiotnika brzmieć będzie "lisieński".

W gminie Mońki również zmieni się rodzaj jednej miejscowości. Do tej pory Kiślak było częścią wsi Kulesze, a teraz będzie samodzielną wsią. Drugi przypadek deklinacji to "Kiślaka", a w formie przymiotnika brzmieć będzie "kiślakowski".

Ostatnia zmiana dotyczy gminy Korycin, w której leży Mielewszczyzna (kolonia wsi Rudka), która zmieni nazwę na Milewszczyzna, czyli usunięta zostanie pierwsza literka "e" z nazwy. Drugi przypadek deklinacji będzie miał końcówkę -ny, za to nie wskazano w rozporządzeniu formy przymiotnika.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1084 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39