Jakie dziecko ma szansę na miejsce w samorządowym przedszkolu?
Jak poinformował wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński, w nowym roku szkolnym na 3-, 4-, 5- i 6-latków (tych urodzonych w drugiej połowie 2008 roku) w samorządowych placówkach będzie czekało 3,4 tys. miejsc, w tym 2,5 tys. w przedszkolach, natomiast 1,1 tys. w oddziałach przedszkolnych w szkołach. Wg szacunków magistratu chętnych może być ok. 4 tys., zatem zabraknie miejsc dla co najmniej 600 dzieci.
W związku z wejściem w życie nowej ustawy rekrutacyjnej, zmianie uległy kryteria naboru do przedszkoli. W zeszłym roku pierwszeństwo miały m.in. 5- i 6-latkowie oraz dzieci bezrobotnych rodziców. W tym roku w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci z rodzin wielodzietnych, zastępczych, niepełnosprawne (lub posiadające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo) lub wychowywane przez samotnego rodzica.
Jeżeli chodzi o kryteria samorządowe, w rekrutacji do białostockich przedszkoli uprzywilejowane będą dzieci, których oboje rodziców pracuje lub uczy się dziennie.
- Oznacza to, że dziecko wymaga pobytu dziennego, całodziennej opieki - tłumaczy wiceprezydent.
Dodatkowe punkty dostaną także maluchy, których rodzeństwo uczy się już w danym przedszkolu oraz te z rodzin zarejestrowanych w programie Białostockiej Karty Dużej Rodziny. W przypadku tej samej liczby punktów - decydujący będzie młodszy wiek rodzeństwa. Ustanowione zostały także kryteria indywidualne wynikające ze specyfiki przedszkoli. W SP nr 14 w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci, których rodzice zadeklarują, że chcą, aby uczyły się języka białoruskiego, natomiast w SP nr 36 - alergicy.
Znany jest już harmonogram tegorocznej rekrutacji do przedszkoli. Od 4 do 10 marca rodzice 6-latków urodzonych w 2. połowie 2008 roku muszą podjąć decyzję, czy chcą, aby ich dziecko kontynuowało naukę w przedszkolu, czy też poszło do 1 klasy. Od 11 do 31 marca można składać wnioski do wybranych przedszkoli (można aplikować do 3 placówek). Lista zakwalifikowanych zostanie upubliczniona 16 kwietnia.
6-latek w szkole. Powstanie 60 dodatkowych oddziałów
W marcu rozpoczyna się także nabór do szkół podstawowych. Podobnie jak w latach ubiegłych, o przyjęciu do danej placówki decyduje miejsce zamieszkania czyli tzw. "obwód", do którego się należy. W przypadku dzieci spoza Białegostoku, w rekrutacji również uprzywilejowane będą te m.in. z rodzin wielodzietnych oraz z obwodów sąsiadujących z wybraną placówką.
Objęcie części 6-latków obowiązkiem szkolnym wpłynie na zwiększenie liczby oddziałów o 60 - obecnie jest ich 100. Oddzielną kwestię stanowi natomiast przygotowanie szkół na ich przyjęcie.
- Nie znam dyrektorów, którzy mówiliby, że nie są w stanie przyjąć młodszych dzieci - komentuje Poliński.
Nabór do klas pierwszych rozpocznie się 12 marca, zaś do 10 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski o przyjęcie do wybranych szkół. 24 kwietnia zostaną powiadomieni, czy ich pociechy zostały zakwalifikowane.
malgorzata.c@bialystokonline.pl