Otwarcie poradni onkologicznej i poradni medycyny nuklearnej to efekt dotychczasowej aktywności placówki, związanej głównie z izotopową diagnostyką onkologiczną. Ta możliwa jest dzięki innowacyjnemu na skalę europejską skanerowi mMR, który został zakupiony do BPN-T przy wsparciu funduszy unijnych. W Polsce są tylko dwa takie skanery, a umożliwiają one realizację innowacyjnych badań PET/MR. Pracownia BioSkaner prowadzona jest przez Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii, spółkę celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W obecnych czasach pandemii dostęp do lekarza specjalisty jest utrudniony. Jednak to wczesna diagnostyka chorób, w szczególności tych nowotworowych oraz dobre postępowanie terapeutyczne są kluczowe do odzyskania pełni zdrowia. Badania oferowane przez BioSkaner wykonywane są przez najlepszych specjalistów z zakresu medycyny nuklearnej, onkologii, radiologii i ortopedii, na co dzień pracujących w wysokospecjalistycznych szpitalach klinicznych. Wielu z nich pełni funkcje pracowników naukowych i wykładowców UMB.
- Dwie nowo powstałe poradnie to odpowiedź na potrzeby pacjentów. Z uwagi na fakt, że przyjeżdżają oni do nas nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy, umożliwiamy im konsultacje z naszymi specjalistami w formie teleporady – mówi Daniel Górski, dyrektor zarządzający BioSkaner.
Poradnia onkologiczna i poradnia medycyny nuklearnej są ze sobą ściśle powiązane. Ich wspólnym mianownikiem jest diagnostyka obrazowa, która bardzo często dotyczy chorób nowotworowych. Do ich powstania przyczyniły się prośby pacjentów o pomoc w znalezieniu onkologa, który ich poprowadzi. Oferta nowych poradni obejmuje m.in.: konsultacje onkologiczne, leczenie oraz opiekę nad pacjentami cierpiącymi na przewlekłe stany zapalne stawów, w tym zabiegi radiosynowektomii, opiekę nad pacjentami z chorobami tarczycy, a także badania ultrasonograficzne (USG).
- Domeną medycyny nuklearnej jest diagnostyka PET oraz terapie izotopowe. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku chcemy uruchomić wytwarzanie części radiofarmaceutyków w naszej placówce oraz tym samym poszerzyć naszą ofertę. Zarówno tę diagnostyczną, jak i teranostykę, czyli połączenie badań diagnostycznych z użyciem izotopów z celowanym leczeniem, np. w leczeniu raka prostaty – dodaje Daniel Górski.
Z kolei w kwietniu, Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii planuje oddać do użytku nowy rezonans magnetyczny. Będzie to najnowocześniejszy tego typu aparat w Polsce (ulokowany w USK w Białymstoku). Wykorzystany zostanie do prowadzenia bardzo dokładnej diagnostyki pacjentów oraz badań naukowych.
- Na przestrzeni ostatnich trzech lat obserwuję dynamiczny rozwój Pracowni Bioskaner. Cieszę się, że spółka wykorzystuje potencjał nowoczesnej, specjalistycznej aparatury, zakupionej w ramach projektu budowy i wyposażenia BPN-T, rozszerza zakres świadczonych usług i badań, aby pacjenci mogli być diagnozowani szybciej i jeszcze dokładniej, co z pewnością przyczynia się do skuteczniejszej terapii - podsumowuje Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor BPN-T.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl