Firmy Platige Image (w której pracuje białostoczanin Tomasz Bagiński) z Warszawy oraz Evermotion z Białegostoku będą organizować laboratorium grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej, które zacznie działać w Parku Naukowo-Technologicznym.
- Dwie główne funkcje tego laboratorium to generowanie innowacyjnych produkcji dla e-biznesu i funkcja szkoleniowa - mówi szefowa BPN-T, dr Jolanta Koszelew.
Na tę drugą funkcję zwrócił szczególną uwagę prezes Platige Image Jarosław Sawko, który chciałby wejść ze swoją firmą w edukację grafików i w ten sposób wyłapywać nowe talenty. Stąd jego decyzja, by działać w Parku. Podobnie plany ma Krzysztof Kundzicz z Evermotion. Obaj podkreślają, że wielu młodych grafików komputerowych ma talent, ale zanim zaczną tak naprawdę pracować, potrzebne jest im szkolenie w firmie, gdyż nie mają dobrze opanowanego warsztatu praktycznego. Laboratorium w BPN-T ma m.in. takie przeszkolenie organizować.
Oprócz laboratorium grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej w Parku będą działały laboratoria obrazowania medycznego, analizy fizyko-chemicznej wyrobów i metali oraz laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej. To powierzchnie dla silnych na rynku firm, chcących się rozwijać. Natomiast w drugiej części placówki, tzw. inkubatorze technologicznym, na preferencyjnych warunkach będą mogły wynajmować biura i rozwijać się młode firmy.
Latem tego roku umowę na działanie w Parku podpisała firma informatyczna. Na razie nie wiadomo ile może w sumie ich działać w parku - wszystko zależy od tego, czy większym zainteresowaniem będą cieszyły się małe czy duże powierzchnie, które będzie wynajmować firmom instytucja.
Park Naukowo-Technologiczny ma powstać w Białymstoku do końca 2012 r. Jego główne zadanie to tworzenie warunków do rozwoju innowacyjnej gospodarki, ale też wspieranie firm inwestujących w nowoczesne technologie i badania naukowe.