Dotychczas w Polsce nie były prowadzone kompleksowe badania nad przyczynami bezpłodności. Ze statystyk wynika, że co szósta para w kraju może mieć z tym problem. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w Polsce powstaną cztery specjalne laboratoria, które pozwolą na badanie problemów bezpłodności żeńskiej i męskiej.
Pomysłodawcą projektu jest prof. Sławomir Wołczyński z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W 2010 r. powstało Ogólnopolskie Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności. To właśnie tutaj starano się o dotację i tworzono projekt. W Białymstoku powstaje pierwsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych na świecie laboratoriów, w którym będą prowadzane badania nad niepłodnością. Lekarze chcą także monitorować jej przyczyny.
- Prace nad projektem trwały dwa lata. Nasze laboratorium będzie działało w szpitalu klinicznym. Aktualnie zamawiamy sprzęt i aparaturę. Będzie to najnowocześniej wyposażone laboratorium o światowym poziomie - mówi prof. Sławomir Wołczyński.
W województwie podlaskim powstaną też centra operacyjnego leczenia niepłodności. Powstaną one w Prywatnej Klinice Położniczo-Ginekologicznej dr Janusza Tomaszewskiego w Białymstoku i w poradni dr n. med. Adriana Wojciecha Przystupy w Bielsku Podlaskim.
lukasz.w@bialystokonline.pl