Biała plama zostanie wypełniona
Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku otrzymał wsparcie w postaci ponad 1 mln zł od Ministerstwa Zdrowia na utworzenie Banku Mleka Kobiecego. To bardzo istotny krok, ponieważ choć w Polsce istnieje już 16 podobnych banków mleka, a region północno-wschodniej Polski dotychczas nie miał takiego ośrodka, co można nazwać "białą plamą" na mapie opieki nad noworodkami i niemowlętami.
Banki mleka pełnią ogromnie ważną rolę, zwłaszcza dla wcześniaków i dzieci, które z różnych powodów nie mogą być karmione pokarmem matki. Istnieją już takie banki mleka w większych miastach, jak Warszawa, Rzeszów, Gdańsk, czy Kraków, ale dotychczasowy brak takiej instytucji w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim ograniczał dostęp do tego cennego zasobu dla rodziców i ich maluszków w tych regionach.
- Mamy możliwości lokalowe, jak również odpowiednią kadrę, by taki bank mleka w USK uruchomić. Teraz musimy jeszcze kupić odpowiednie urządzenia do badania i przechowywanie mleka. Myślę, że realnym terminem na uruchomienie Banku Mleka jest początek 2024 roku – informuje prof. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku.
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrii, mleko matki jest najbardziej odpowiednim pożywieniem dla niemowląt i noworodków. Stanowi ono idealne źródło składników odżywczych i chroni przed wieloma chorobami. Dlatego też zaleca się karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka, aby umożliwić prawidłowy rozwój i wzrost malucha. Niestety, w niektórych przypadkach karmienie naturalne nie jest możliwe. Dzieje się tak, na przykład, w sytuacji porodów przedwczesnych, kiedy organizm matki nie jest jeszcze gotowy do produkcji mleka, albo w przypadku niektórych zaburzeń zdrowotnych, które mogą uniemożliwić produkcję lub dostateczną ilość mleka.
Mleko matki znacznie wpływa na zdrowie dziecka
Bank mleka kobiecego pełni istotną funkcję, umożliwiając matkom, które mają nadmiar naturalnego pokarmu, podzielenie się nim z innymi dziećmi, dla których jest to bezcenny dar. Każda zdrowa kobieta, której laktacja jest uregulowana i nie przyjmuje leków, może stać się dawcą mleka, wspierając tym samym maluszki, które nie mogą być karmione przez swoje matki. Aby zagwarantować najwyższą jakość i bezpieczeństwo przekazywanego mleka, przeprowadzane są szczegółowe badania. Dzięki temu, przed oddaniem mleka innemu dziecku, można mieć pewność, że nie zostanie ono narażone na jakiekolwiek zagrożenia zdrowotne.
- Karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób wpływa na stan zdrowia takich dzieci, ale by to można było robić, potrzebny jest Bank Mleka Kobiecego – tłumaczy dr Barbara Bebko, pielęgniarka naczelna USK, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, pracując jako położna w Klinice Neonatologii.
Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK w Białymstoku to wielka korzyść zarówno dla kobiet, jak i dla najmłodszych pacjentów. Szpital ten oferuje kompleksową opiekę, inicjując program KOC (Koordynowanej Opieki nad Ciężarną), który ma na celu zapewnić wsparcie od momentu ciąży aż do porodu i po nim. Kobiety mogą prowadzić ciążę w tym szpitalu, uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, a także rodzić swoje dzieci w nowoczesnej porodówce, która przeszła generalny remont w tym roku. Po porodzie, przez 6 tygodni, pacjentki pozostają pod opieką szpitala, mając dostęp do Poradni Laktacyjnej i pomocy w karmieniu piersią.
Dodatkowo, działająca w szpitalu Klinika Neonatologii (o III stopniu referencyjności) posiada ogromne doświadczenie w ratowaniu noworodków z ekstremalnie niską masą urodzeniową oraz wcześniaków. Dzięki takim możliwościom medycznym i zaangażowaniu personelu, kobiety coraz częściej wybierają Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jako miejsce narodzin swoich dzieci.
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, ale USK tego nie odczuwa. W pierwszej połowie 2022 r. w USK urodziło się 1005 dzieci, a w analogicznym okresie 2023 r. – 1014.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl