Janusz Stanny (ur. 29 lutego 1932) zajmuje się ilustracją książkową, grafiką, plakatem, filmem animowanym oraz rysunkiem satyrycznym. Studiował na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jako karykaturzysta debiutował w 1951 r. na łamach "Szpilek". Następnie rysunki zamieszczał w "Dookoła Świata" i tygodniku "Świat".
Był asystentem Jana Marcina Szancera - współpracownika Jana Brzechwy. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Biblię, "Pana Tadeusza", "Don Kichota". Ma w swoim dorobku także książki autorskie, do których sam napisał teksty: "Kot i koń" (1961), "Baśń o królu Dardanelu" (1962, wznowienie 2005), "O malarzu rudym jak cegła" (1961, wznowienie 2006). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobytych w kraju i za granicą.
Na wystawie w Białymstoku zostaną pokazane dwa cykle ilustracji wykonane przez Janusza Stannego - "Bajki" Jean'a de La Fontaine oraz "Lis Przechera" Johanna Wolfganga Goethego. Ekspozycji będzie towarzyszyć projekcja archiwalnego nagrania spektaklu "Lis Przechera" Białostockiego Teatru Lalek z 2002 r. według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego.
Wernisaż wystawy "Prace domowe" odbędzie się w piątek (27.01) o godz. 18:00 w Muzeum Rzeźby przy ul. Świętojańskiej 17. Prace Janusza Stannego będzie można oglądać w Białymstoku do 30 marca.