W Białymstoku będzie ulica Jana Karskiego

2012.11.06 00:00
Ulica na Wysokim Stoczku pomiędzy ulicami Gen. Zygmunta Berlinga i Gen. Stanisława Maczka będzie nosić imię Jana Karskiego. Taką decyzję na ostatniej sesji podjęli białostoccy radni.
W Białymstoku będzie ulica Jana Karskiego
Fot: E. Thomas Wood
Jan Karski, 1994 r.

Jan Karski (właść. Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Pracował w MSZ, w czasie wojny był w niewoli sowieckiej, potem hitlerowskiej. Po uwolnieniu, działał w AK jako kurier i emisariusz polityczny. Jesienią 1942 r. wyruszył z misją do Wielkiej Brytanii i USA, podczas której zdał relację z eksterminacji Żydów oraz przekazał informacje o strukturze, organizacji i funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce.

Po wojnie Karski przez 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu na Georgetown University w Waszyngtonie. Zmarł w 2000 r. Amerykański tygodnik "Newsweek" uznał go za jedną z najwybitniejszych postaci XX w., zaś jego wojenną misję określił mianem moralnego kamienia milowego cywilizacji upływającego stulecia.

Po ostatniej sesji rady miejskiej lista białostockich ulic wydłuży się także o Oriona i Andromedy. Leżą one na Bacieczkach, w rejonie ulic, którym nadano nazwy związane z przestrzenią pozaziemską (Marsa, Jowisza, Syriusza).

W ścisłym centrum miasta (w pobliżu Bulwarów ks. dr. Stanisława Chałki i ul. Kościelnej), nad rzeką Białą będą natomiast bulwary ks. Aleksandra Chodyki.

Aleksander Chodyko urodził się w 1880 r. Wilnie. W Petersburgu przyjął święcenia kapłańskie i uzyskał stopień magistra teologii. Pracował w Grodnie, a od 1909 r. był prefektem szkół średnich w Białymstoku. W 1920 r. został proboszczem i dziekanem białostockim. Zmarł w 1946 r., został pochowany na cmentarzu farnym.

Białostoccy radni oprócz nazwania nowych ulic, rozszerzyli także zasięg dwóch istniejących. W związku z wybudowaniem nowego odcinka drogi, stanowiącego przedłużenie istniejącej ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kierunku ulicy Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, wydłużono jej zasięg. Jednocześnie pozbawiono nazwy części dotychczasowego przebiegu ulic: Grunwaldzkiej, Angielskiej, Młynowej, Gen. Józefa Bema, Lubelskiej, Przechodniej i Bażantarskiej.

Podobne uporządkowanie nazewnictwa było konieczne w związku z wybudowaniem nowego odcinka ulicy Jerzego Waszyngtona w kierunku ulicy Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Nowy fragment będzie nosił imię Waszyngtona, jednocześnie pozbawiono nazwy części dotychczasowego przebiegu ulic: Wojskowej, Szpitalnej, Żelaznej, Wesołej i Mazowieckiej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1233 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39