Śniadowo, Nowinka, Hajnówka, Przytuły, Kobylin Borzymy, Bargłów Kościelny i Kulesze - to gminy, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji pod względem edukacji przedszkolnej w naszym województwie, tzn. nie mają na swoim terenie żadnego przedszkola (nie licząc obowiązkowych "zerówek") lub procent dzieci objętych tą formą edukacji wynosi mniej niż 10%. Teraz, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, sytuacja ta się zmieni.
Na tworzenie przedszkoli w naszym województwie przeznaczono 20 mln zł, a wybrane do tej pory projekty wykorzystują dopiero 6 mln zł. Gminy, których najmłodsi mieszkańcy wciąż mają utrudniony dostęp do przedszkoli mogą więc nadal składać wnioski o dofinansowanie. Tworzenie nowych placówek możliwe jest przez same gminy (tak jest najczęściej), ale też inne podmioty zgodnie z polskim prawem oświatowym. Urząd Marszałkowski we współpracy z Kuratorium Oświaty w Białymstoku przeanalizował województwo podlaskie pod względem upowszechnienia edukacji przedszkolnej i utworzył listę gmin, w których przedstawia się ona najgorzej. Spośród wybranych na tej podstawie 34 gmin o dofinansowanie starało się 16, a otrzymało je już 13.
Koszty związane z utworzeniem przedszkole największe są na początku. Dlatego otrzymane dotacje można przeznaczyć na adaptację pomieszczeń, wyposażenie czy wynagrodzenia nauczycieli. Po zakończeniu projektu trzeba jednak utrzymać utworzone przedszkola.
"Raport o stanie edukacji 2010" wskazuje, że najszybciej i najefektywniej wyrównuje się szanse edukacyjne dzieci na etapie przedszkolnym. Można więc powiedzieć że pieniądze wydane na ten cel są pieniędzmi wydanymi najskuteczniej na etapie przedszkola (na etapie np. gimnazjum często jest już za późno).