Festiwalowe wydarzenia były okazją do poznania fragmentu mało znanej kultury państwa ubiegającego się o przyjęcie do Unii Europejskiej. Z koncertami muzyki dawnej i współczesnej wystąpiły dwa zespoły : najstarszy serbski chór działający przy Pierwszym Belgradzkim Towarzystwie Śpiewaczym i męska grupa wokalna Constantine z Niszu, miasta w którym się urodził cesarz rzymski Konstantyn I Wielki. Dodatkowo chór wystąpił zw Gródku, a zespół Constantine zaśpiewał w unikatowym koncercie Kapeli ze Wsi Warszawa i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas Halfway Festivalu w Białymstoku.
Zaglądnąć do duszy Serba można było oglądając filmy Emira Kusturicy. Natomiast serbskie klasztory, świątynie i życie codzienne ludzi pokazała wystawa fotograficzna Kolory Prawosławia - Serbia.
Co więcej, w monasterze męskim w Supraślu, odbył się panel naukowy poświęcony związkom kulturowym Polski z Bałkanami. Autorami XVI- wiecznych fresków ze zburzonej głównej cerkwi monasteru byli właśnie Serbowie. Fragmenty malowideł stanowią najcenniejsze eksponaty Muzeum Podlaskiego i są jednymi z najcenniejszych malowideł europejskich. W ramach festiwalu odbyła się także promocja Listów misjonarskich, po raz pierwszy przetłumaczonych na język polski, autorstwa poczytnego na całym świecie serbskiego teologa Nikolai Vielimirovića. Dopełnienem atrakcji kulturalnych było świąteczne nabożeństwo w cerkwi św. Jana Teologa. We wszytskich wydarzeniach uczestniczył ambasador Republiki Serbii w Polsce Radojko Bogojević. Festiwal zgromadził publiczność z Białegostoku i okolic, a także Serbów mieszkających w Polsce.
Festiwal Vidovdan 2012 zorganizowała Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Białymstoku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Urzędem Miejskim w Białymstoku, Muzeum Podlaskim, Operą i Filharmonią Podlaska, a także Epro IT Systems.
magda.g@bialystokonline.pl