Krystyna Bajkowska, lekarz internista z białostockiego centrum medycznego Humana Medica Omeda wyjaśnia, że częstą przyczyną omdleń są choroby przewlekłe - cukrzyca, czy choroby układu krążenia. Osoby starsze oraz chore powinny zatem szczególnie uważać na siebie latem - unikać otwartego słońca, dusznych i ciasnych pomieszczeń.
Jednak utrata przytomności, czyli omdlenie może zdarzyć się teoretycznie każdemu.
- Sprzyja im długotrwałe przebywanie w znacznym skupisku ludzkim i wymuszonej pozycji stojącej - zauważa doktor.
Inną przyczyną letnich omdleń mogą być wysokie temperatury, odwodnienie i spadek ciśnienia atmosferycznego. Warto zatem pamiętać, aby przyjmować odpowiednio dużą ilość płynów - niegazowaną wodę mineralną, a nie kolorowe, gazowane napoje, które zamiast gasić, wzmagają dodatkowo uczucie pragnienia.
- To omdlenia odruchowe. Krótkotrwałe - 6-8 sekundowe niedotlenienie mózgu, które jest jego przyczyną, nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Co innego sam moment utraty przytomności, w trakcie którego możemy nieszczęśliwie upaść - przypomina doktor Krystyna Bajkowska.
Dlatego jeżeli tylko poczujemy, że dzieje się z nami coś niedobrego, pojawiają się lekkie zawroty głowy, powinniśmy niezwłocznie wyjść na świeże powietrze - koniecznie w cień, a nie na otwarte słońce. Należy usiąść lub nawet położyć się na równej, twardej powierzchni, z lekko uniesionymi nogami.
W czasie upałów pamiętajmy także o nawilżaniu skóry kremem z wysokim filtrem oraz unikaniu słońca w godzinach południowych.
ewelina.s@bialystokonline.pl