Jak podaje sierżant Konrad Karwacki z Zespołu Prasowego KMP w Białymstoku - nieprawdziwe wiadomości zaczęły pojawiać się 13 sierpnia.
Rzekomym nadawcą wiadomości jest „Biuro Śledcze Policji” - podszywający się pod autentyczny adres e-mail KWP w Białymstoku tj. kwp@bk.policja.gov.pl. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku informuje, iż nie ma nic wspólnego z tego typu e-mailami. Funkcjonariusze Policji w związku z prowadzonymi postępowaniami nigdy nie wysyłają wiadomości e-mail, zawierających jakiekolwiek pliki z zawartością oprogramowania lub linków do stron internetowych.
- We wtorek rano pojawiły się fałszywe e-maile, które rzekomo pochodzą od Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Oszuści podszywają się pod Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, próbując zainfekować urządzenia - tłumaczy sierż. Konrad Karwacki.
Kom. Marta Rodzik dodaje, że sprawcy preparują wiadomości w taki sposób, że podszywają się pod autentyczny adres i rozsyłają załączniki z wirusami. Takie działania określa się mianem "spoofingu".
Tym samym funkcjonariusze apelują, aby pod żadnym pozorem nie otwierać załączników w podejrzanych wiadomościach. Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą nakłonienia odbiorcy do otwarcia przesłanego załącznika, co w konsekwencji może prowadzić do utraty danych zgromadzonych na urządzeniu, w tym zapisanych haseł przeglądarek internetowych, informacji o użytkownikach, kluczy licencyjnych oprogramowania biurowego.
Treść fałszywej wiadomości
Czym jest spoofing?
Spoofing to rodzaj ataku, w którym przestępcy podszywają się pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy. Dzięki wykorzystaniu różnych technik, oszuści mogą podszyć się pod wybrany adres e-mail, numer telefonu, a nawet adres IP i w nieuczciwy sposób osiągnąć swoje cele.
24@bialystokonline.pl