Uwaga na fałszywe e-faktury za prąd

2016.07.13 09:07
Oszuści masowo wysyłają wiadomości zawierające fałszywe e-faktury za energię elektryczną. Hakerzy podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną.
Uwaga na fałszywe e-faktury za prąd
Fot: PGE Obrót SA
Po lewej znajduje się fałszywy mail, po prawej prawdziwy

To już kolejna fala oszustw dokonywanych w internecie. Tym razem przestępcy chcą nas zwieść fałszywymi e-fakturami za prąd. Próbują podszywać się pod PGE Polską Grupę Energetyczną.

- Pragnę zapewnić, że PGE nie ma żadnego udziału w procesie wysyłania takich wiadomości, a wizerunek, marka i logo Grupy Kapitałowej PGE zostały użyte bez naszej wiedzy i zgody. Sprawa została zgłoszona do prokuratury – informuje Katarzyna Stącel z PGE Obrót SA.

Firma otrzymuje zgłoszenia o fałszywych fakturach od osób z całego kraju, indywidualnych (w tym od tych, które posiadają innego sprzedawcę energii) oraz od przedsiębiorstw.

Natomiast sama skala zjawiska jest niepokojąca. Pierwsza masowa wysyłka "eFaktury" odbyła się na początku czerwca. Teraz mailing dostarczany jest ponownie. W ciągu niecałych dwóch dni do PGE wpłynęło prawie 800 zgłoszeń dotyczących zwodniczych informacji.

Myląca wiadomość przekazywana jest często z zagranicznego adresu e-mail. W treści nie ma danych odbiorcy, natomiast zawsze figuruje w niej kwota do zapłaty, numer klienta (nieprawidłowy), numer konta oraz odnośnik do szczegółów faktury. Wprowadzający w błąd wirtualny list zatytułowany jest "eFaktura za energię elektryczną (numer)".

Odróżnienie "podróbki" od oryginału nie jest trudne. Nadawcą prawdziwego rachunku wystawionego przez PGE Obrót SA jest firma Blue Media, która świadczy usługę generowania i wysyłania e-faktur. Adres e-mail rzeczywistego nadawcy to pge-efaktura@bluemedia.pl, natomiast tytuł wiadomości powinien zawierać treść "Powiadomienie o wystawieniu nowego rachunku", zaś w treści maila muszą znajdować się numer faktury, data wystawiania faktury, termin płatności, indywidualny numer konta oraz tytuł płatności. Warto pamiętać, że autentyczne zestawienie należności dostarczane jest na adres mailowy klienta zgodnie z okresem rozliczeniowym.

Jeżeli mimo to nie mamy pewności co do prawdziwości elektronicznego listu, możemy zweryfikować dokument dzwoniąc do PGE Contact Center (422 222 222).

Dobrze jest być czujnym, bowiem fałszywy e-mail może nieść zagrożenie, jakim jest niebezpieczny wirus typu "trojan". Nie należy otwierać wiadomości, dopóki się jej nie uwiarygodni.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
897 osób online