Ustawa "Za życiem" przyjęta. Będzie świadczenie dla ciężko chorych dzieci

2016.11.04 19:15
Sejm uchwalił ustawę "Za życiem" mającą pomóc kobietom w ciąży i rodzinom. Z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.
Ustawa "Za życiem" przyjęta. Będzie świadczenie dla ciężko chorych dzieci
Fot: pixabay.com

W piątek sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Za przyjęciem rządowego przedsięwzięcia głosowało 267 posłów (w tym Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, koło Wolni i Solidarni oraz większość klubu Kukiz’15). Przeciw było 140 posłów (z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej). Wstrzymało się 21 osób (w tym 12 osób z Kukiz’15 oraz koła Europejscy Demokraci).

Przyjęta ustawa przewiduje m.in. że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy.

Ustalono także, że świadczenie to nie będzie podlegało egzekucji, a także nie będzie wliczane do dochodu uprawniającego do uzyskania pomocy społecznej.
 
Co więcej, zgodnie z nowymi zapisami kobiety w ciąży mają otrzymać wsparcie w postaci m.in. diagnostyki prenatalnej oraz poprzez zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej.
 
Ponadto ustawa np. gwarantuje ciężarnym oraz dzieciom z ciężkimi chorobami prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Uchwalone przepisy zobowiązują także rząd do przyjęcia programu w zakresie kompleksowego wsparcia dla rodzin. Ma on być gotowy do 31 grudnia. Program ten będzie skierowany do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Programem objęte zostaną też dzieci i młodzież posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1740 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39