Uroczysko ruszyło

2008.06.02 00:00
Pod znakiem kultur mniejszości narodowych Podlasia i wyśmienitej kuchni minęła niedziela w Supraślu.

Była wyjątkowo upalna. Jednak wyposażeni w nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne bywalcy Uroczyska tłumnie oblegali stoiskach rozstawione wśród domów tkaczy wzdłuż ulicy 3 Maja. Przebierali w swojskich wędlinach, miodach i serze korycińskim.

Najlepsza babka, kiszka i nalewka
Jednak wszyscy czekali na Mistrzostwa w Babce i Kiszce Ziemniaczanej - w tym roku jubileuszowe, bo dziesiąte - oraz III Turniej Nalewek Puszczańskich. - Babka to potrawa zdrowa, bez konserwantów. Przygotowuję ją ze swoich produktów: ziemniaków, skwarek, śmietany, jajek. Majeranek też hoduję, bo używam go do wszystkiego - opowiada Alina Trypuz, kierownik zespołu Narwianki z Kruszewa, która bierze udział w mistrzostwach od lat. - W tym roku postawiłam na babkę z gotowanych ziemniaków. Doskonale smakuje odsmażana. Kiedyś babka i kiszka kojarzyły się z biedą, teraz podlaska tradycja jest promowana - mówi. Jury spróbowało 13 babek i 5 kiszek, którym wystawiało punkty. Kuzynka pani Aliny Genowefa Trypuz, również członkini Narwianek upiekła kiszkę, która zajęła trzecie miejsce. - Ważne są nie tylko odpowiednie produkty, trzeba dołożyć trochę serca do tej kiszki - wyjaśniała. Bezkonkurencyjni okazali się natomiast ubiegłoroczni laureaci. - Tajemnica mojej kiszki tkwi w ziemniaku teściowej - przyznał Waldemar Backiel z Białegostoku. Mistrzem w babce został Tomasz Sańczyk z Wasilkowa. Najlepszy trunek o nazwie "Nalewka farmaceutów" przygotowała Halina Matawicka.

Wielokulturowe Podlasie
Nie tylko dla ziemniaczanych specjałów i podlaskich trunków warto było wpaść do Supraśla. Scenę organizatorzy oddali przedstawicielom różnych nacji, którzy opowiadali o swoich zwyczajach i śpiewali tradycyjne melodie. Halina Szahidewicz, przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku mówiła o tatarskich potrawach, w których często łączy się ciasto z mięsem i owocami. - Jeżeli dziewczyna umie zrobić kołduny czy pierekaczewnik, to można ją wydać za mąż - zacytowała tatarskie przysłowie. Również Białorusini, Żydzi, Rosjanie, Litwini i Ukraińcy mogli pochwalić się swoją kulturą.
Spotkania z Naturą i Sztuką organizowane są już po raz 13. Program jak zwykle jest bardzo różnorodny: wystawy, koncerty, pokazy slajdów, kiermasz wyrobów naturalnych. Dzisiaj obędzie się sesja popularnonaukowa poświęcona bobrowi, jutro natomiast koncert muzyki kameralnej (godz. 17, CKiR w Supraślu, ul. Cieliczańska 1). Na piątek zaplanowano pokaz filmów i slajdów z Japonii autorstwa Grzegorza Łosia. Niedziela to czas dla miłośników ziół, kosmetyków naturalnych i folka. Przez cały dzień trwać będą Festiwal Na Zdrowie i Piknik Ekologiczny. O godz. 18 wystąpi Kwartet Jorgi, a o 20 - Kapela ze Wsi Warszawa.

Kliknij tutaj aby obejrzeć zdjęcia.

andy

1601 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39