Pracodawca ma obowiązek udzielić swoim pracownikom zaległych urlopów za 2017 r. do końca września. Jeśli tego nie zrobi – popełnia wykroczenie i może zostać ukarany.
Prawidłowo każdy urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystywany w tym samym roku, w którym przysługuje pracownikowi. Jak się okazuje bardzo często tak nie jest i wolne dni "przechodzą" na rok kolejny. Zgodnie z przepisami nie wolno jednak "zbierać" należnego urlopu w nieskończoność. Dlatego pracodawca jest zobowiązany do udzielenia wolnego za zeszły rok najpóźniej do końca września.
W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w przypadku wykrycia zaległego urlopu pracowników kontrolerzy mogą nałożyć na pracodawcę mandat w wysokości minimum 1000 zł za "wykroczenie polegające na nieudzieleniu pracownikowi przysługującemu mu urlopu wypoczynkowego". Pracodawca ma możliwość przymusowego wysłania swoich podwładnych na zaległy urlop, jeśli obie strony nie są w stanie ustalić dogodnego dla nich terminu.
Ubiegłoroczne kontrole wykazały nieprawidłowości w wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego przez pracowników w prawie co piątej firmie.
justyna.f@bialystokonline.pl