Uprawy źle przezimowały. Rolnicy z regionu stracili prawie 2,5 mln zł

2016.05.20 10:09
Podlascy rolnicy ponieśli straty z powodu złego przezimowania upraw. Wartość szkód to prawie 2,5 mln zł.
Uprawy źle przezimowały. Rolnicy z regionu stracili prawie 2,5 mln zł
Fot: pixabay.com
Rolnicy stracili na złym przezimowaniu upraw

Zima była łagodna. Jednak nie dla wszystkich. Rolników potraktowała bardzo chłodno. Ich uprawy źle przezimowały, przez co łącznie stracili prawie 2,5 mln zł.

- Trwają jeszcze prace 45 komisji, które szacują stan pól, ale już teraz wiadomo, że straty są ogromne. W województwie podlaskim zniszczenia spowodowane przez naturę zanotowano w 675 gospodarstwach. Ogólna powierzchnia upraw, które uległy uszkodzeniu, to 6206,11 ha - mówi Anna Idźkowska, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego.

W naszym regionie szkody wystąpiły przede wszystkim w zbożach ozimych (rzepak, pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto) oraz w zdecydowanej mniejszości na użytkach zielonych.

Na tle kraju Podlaskie nie wypada najgorzej. Większe szkody wystąpiły w województwach mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Natomiast, co ciekawe, na Dolnym Śląsku producenci rolni nie złożyli wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku ujemnych skutków przezimowania.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) ocenił, że w całym kraju lepiej przezimowały zboża odmian wyhodowanych w Polsce.

- W związku z zaistniałą sytuacją, rolnicy mogą wnioskować o udzielenie pomocy - dodaje Anna Idźkowska.

Zaproponowane zostaną im preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej. Tu warunkiem udzielenia pomocy jest dołączenie przez kredytobiorcę do wniosku o kredyt protokołu stwierdzonych szkód. Dokument taki musi zawierać zakres i wysokość ubytków rolnych oszacowanych przez komisję. Wojewoda musi potwierdzić wystąpienie strat i przygotować adnotację w tym protokole.

Kolejna forma pomocy to ulgi w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz w regulowaniu zaległości z tego tytułu. Ułatwienie przyjmuje w tym przypadku postać odraczania terminu płatności składek i rozkładania ich na raty. Takie odroczenie może dotyczyć także płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych.

Rolnik może też ubiegać się o ulgi w opłatach podatku rolnego i od nieruchomości. W tym celu musi zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1143 osób online