Przekazanie tablic
W czwartek (10.12) marszałek Artur Kosicki wraz z radnym Pawłem Wnukowskim przekazali tablice upamiętniające dla przedstawicieli 14 samorządów. Na terenach ich miast i miasteczek w 1920 r. toczona była Bitwa Niemeńska.
- Wszyscy wiemy o Bitwie Warszawskiej, ale nie wszyscy wiedzą o równie ważnym wydarzeniu, jakim była Bitwa Niemeńska, która rozegrała się na terenach naszego województwa – mówił Artur Kosicki.
Tablice mają zostać umieszczone w miejscach dostępnych dla mieszkańców.
- Chcemy dotrzeć przede wszystkim do młodego pokolenia, aby to właśnie oni przekazywali tę wiedzę i pamięć przyszłym pokoleniom – dodał marszałek.
"Na tych ziemiach poległo wielu żołnierzy"
Upamiętniające tablice zostały przygotowane dla 14 gmin i powiatów: Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica Białostocka, Nowy Dwór, Powiat Sokólski, Lipsk, Sztabin, Augustów i Powiat Augustowski, Płaska, Krasnopol, Giby, Powiat Suwalski i Sejneński.
- Na tych ziemiach augustowskich, sztabińskich bardzo dużo się działo w tamtych czasach wojennych. Poległo wielu żołnierzy i cywilów. Dziękuję za uhonorowanie ich pamięci i historii naszego regionu – powiedział Jarosław Karp wójt, gminy Sztabin.
Natomiast starosta augustowski Jarosław Szlaszyński dodał, że bardzo ważna jest pamięć o bohaterach. Zapowiedział, że tablica zostanie umieszczona w miejscu w którym poległ kpr. Janek Bieliński i jego drużyna.
Sukces militarny Wojska Polskiego
Bitwa Niemeńska 1920 r. miała decydujące znaczenie w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to drugi (po Bitwie Warszawskiej) sukces militarny Wojska Polskiego przeciw Armii Czerwonej. Duża część terenów, na których toczyła się walka aktualnie znajdują się w granicach Litwy oraz Białorusi.
- Tablice przekazujemy w przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. To nadaje temu wydarzeniu szczególną symbolikę, bo Bitwa Niemeńska zatrzymała pochód bolszewików na Zachód – podsumował Paweł Wnukowski.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl