Uniwersytecka Szkoła Rodzenia wznawia działalność

2023.06.21 09:34
Po pandemicznej przerwie działalność wznawia Uniwersytecka Szkoła Rodzenia. Przyszłe mamy mogą wziąć udział w kursie, podczas którego nauczą się m.in. jak przystawiać pierś do karmienia czy jak myć noworodka.
Uniwersytecka Szkoła Rodzenia wznawia działalność
Fot: Medyk Białostocki
Olaf i Pawełek

Wracają po pandemicznej przerwie

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wznawia działalność swojej Uniwersyteckiej Szkoły Rodzenia. Położne, które na co dzień pracują na bloku porodowym oraz dbają o mamy w Klinice Perinatologii i maluszki w Klinice Neonatologii, będą prowadzić te zajęcia. Głównym celem szkoły jest przygotowanie kobiet na ich niezwykłą podróż przez ciążę i poród.

Uniwersytecka Szkoła Rodzenia wyposażona jest w fantomy o imionach Lusia, Pawełek i Olaf, które odgrywają kluczową rolę w praktycznych zajęciach. Te "dzieciaczki" ważą tyle samo co prawdziwe noworodki i naśladują ich zachowanie, na przykład niezdolność do utrzymania głowy czy otwartą buzię dla praktyki przystawiania dziecka do piersi. Olaf zaś służy do nauki higieny intymnej u chłopców.

Zajęcia w szkole rodzenia są dostępne dla wszystkich przyszłych mam, które planują rodzić w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Można do nich zapisać się już od 26. tygodnia ciąży, zapewniając wystarczająco dużo czasu na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności przed nadchodzącym porodem.

Uniwersytecka Szkoła Rodzenia Białystok jest miejscem, gdzie przyszłe matki otrzymują wsparcie, edukację i przygotowanie na najważniejszy etap swojego życia. To forum umożliwia nawiązanie relacji z innymi kobietami przeżywającymi podobne doświadczenia, a także zdobycie niezbędnej pewności siebie i wiedzy, które pomogą im podczas porodu i po nim.

O ciąży, noworodkach i połogu

Tematyka zajęć Szkoły Rodzenia obejmuje wiele zagadnień. Podczas kursu poruszane są tematy związane z ciążą, takie jak zwiastuny porodu, planowanie porodu, przygotowanie ciała do porodu oraz pakowanie torby do szpitala. Poruszane są także zagadnienia związane z samym procesem porodu, takie jak fizjologia porodu, emocje kobiety rodzącej, rola osoby towarzyszącej oraz sposoby łagodzenia bólu porodowego.

Kurs obejmuje również tematy związane z noworodkiem, takie jak stany przejściowe, pielęgnacja, kąpiel, wyprawka, pozytywne znaczenie dotyku, szczepienia ochronne i pierwsza pomoc. Ponadto poruszane są tematy związane z karmieniem piersią, takie jak ewolucja produkcji pokarmu, różne stany fizjologiczne, sytuacje trudne oraz pozycje do karmienia.

Ostatnim tematem jest połóg, czyli zmiany zachodzące w ciele, umyśle i emocjach wszystkich domowników. Ćwiczenia prowadzone podczas zajęć są dostosowane do omawianych tematów.

Podczas zajęć obowiązuje strój sportowy oraz należy mieć ze sobą obuwie na zmianę. Przy wejściu dostępna jest bezpłatna szatnia szpitala.

Jak się zgłosić?

Zajęcia szkoły rodzenia odbywają się w formie stacjonarnej, w cotygodniowych blokach programowych, w godzinach 15.00-17.00. Grupy liczą maksymalnie 6 par, co zapewnia komfort wszystkim uczestnikom oraz możliwość nawiązywania wartościowych znajomości.

Aby wziąć udział w kursie, należy zapisać się odpowiednio wcześnie, tak aby rozpocząć zajęcia w maksymalnie 30. tygodniu ciąży i zakończyć je nie później niż 3-4 tygodnie przed przewidywanym terminem porodu. Zapisy do szkoły rodzenia prowadzone są poprzez stronę internetową. O zakwalifikowaniu się na kurs decyduje kolejność otrzymania kompletnych zgłoszeń (formularz zgłoszeniowy, skan zaświadczenia lekarskiego i pierwszej strony Karty Przebiegu Ciąży), o czym panie zostaną zawiadomione drogą telefoniczną lub e-mail.

Można bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach Uniwersyteckiej Szkoły Rodzenia, jeśli kobieta podpisała zgodę na uczestnictwo w programie KOC, posiada zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwskazań do udziału w zajęciach Szkoły Rodzenia i załączy je w formularzu zgłoszeniowym.

Kurs obejmuje 6 spotkań, które odbędą się w sali konferencyjnej Kliniki Rozrodczości i Ginekologii Endokrynologicznej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1667 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39