Tematem rozmów było wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ochrona środowiska w kontekście nowego rozdania funduszy UE w latach 2014-2020. Dlaczego jest to ważne? Unia Europejska zakłada nie tylko redukcję emisji dwutlenku węgla. Do 2020 r. aż 20% energii w Europie ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Podlaskie również będzie musiało wnieść swój wkład w realizację tego celu.
- Podejście Unii Europejskiej do spraw energetyki to nowa rewolucja przemysłowa, oparta właśnie na oze - powiedział Lutz Ribbe dyrektor biura ds. polityki ochrony przyrody w fundacji Ekonatur i członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. I dodał: - Od 2014 roku unijne pieniądze będą równie intensywnie wspierać sektor energetyczny, jak obecnie wspierają inwestycje w infrastrukturę. Trzeba wykorzystać tę szansę.
Lutz Ribbe i Michel Seiffert, dyrektor w Niemieckim Centrum Badania Biomasy, podzielili się doświadczeniami swojego kraju w zakresie korzystania z oze, a zwłaszcza biogazowni. Okazuje się, że w Niemczech działa ponad 7 tys. biogazowni, które łącznie produkują ponad 3 tys. MW energii - tyle co trzy elektrownie atomowe. Co ciekawe, aż połowa instalacji związanych z produkcją energii elektrycznej z oze znajduje się w rękach prywatnych, głównie rolników.
Taki model ma szansę sprawdzić się również w Podlaskim. - Ważne jest, aby na oze zarabiali przede wszystkim mieszkańcy regionu, a nie wielkie koncerny - powiedział Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO. - W nowym programie dla województwa podlaskiego na lata 2014-2020 będziemy finansować inwestycje w oze. Ale z pieniędzy można korzystać już teraz. W tym roku ogłosimy jeszcze trzy konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w tym na instalację kolektorów słonecznych - poinformował zebranych dyrektor Górski.
W spotkaniu wziął udział także prof. Piotr Banaszuk z Politechniki Białostockiej. Podsumowując spotkanie, Lutz Ribbe zwrócił się do podlaskich samorządowców, aby dokładnie sprawdzili, w których gminach i powiatach można wykorzystać konkretne źródła energii odnawialnej.
ewelina.s@bialystokonline.pl)