Umowy, zwolnienia i ograniczony czas pracy. Jakie prawa pracownicze ma kobieta w ciąży?

2016.06.06 12:59
Prawo pracy zapewnia kobietom w ciąży uprzywilejowaną pozycję. Zapisy zawarte w kodeksie zapewniają im trwanie zatrudnienia oraz dodatkowe uprawnienia.
Umowy, zwolnienia i ograniczony czas pracy. Jakie prawa pracownicze ma kobieta w ciąży?
Fot: pixabay.com

Ochrona przed zwolnieniem

Zatrudniający nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w ciąży. Pracodawca zobowiązany jest przedłużyć do dnia porodu umowę zawartą na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na okres próbny. Przepis ten nie jest stosowany jedynie w sytuacji, gdy wspomniane rodzaje umów dotyczą czasu nieprzekraczającego miesiąca i uległyby rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest unieważnione, gdy kobieta otrzymała je, nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży. Rozwiązanie umowy o pracę nie obowiązuje również, jeżeli kobieta zaszła w ciążę będąc na okresie wypowiedzenia.

Ciężarna pracownica nie może być pozbawiona pracy. Chyba że zostanie zwolniona dyscyplinarnie. Jednak na taką formę zgodę wyrazić muszą związki zawodowe. Utrata pracy może nastąpić również w wyniku upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych do dnia porodu wypłaca zasiłek, czyli 100% wynagrodzenia.

Czas pracy

Funkcjonuje zakaz zatrudniania kobiet w ciąży w godzinach nadliczbowych.

Przede wszystkim jednak nie mogą one świadczyć pracy w porze nocnej, tj. w godzinach od 21.00 do 7.00. Jeśli pracownica dotychczas wykonywała obowiązki w tych godzinach, pracodawca powinien na okres ciąży zmienić jej czas pracy tak, aby mogła ona pracować wyłącznie w dzień. Jeżeli nie uda się tego osiągnąć, zatrudniający ma obowiązek przenieść ciężarną pracownicę do innej pracy lub zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy. W takiej sytuacji zachowuje ona prawo do wynagrodzenia.

Spodziewająca się dziecka nie może również pracować w przerywanym czasie pracy, tzn. w ramach doby jej praca nie może być podzielona na części.

Warunki pracy

Przyszła mama nie może wykonywać prac szkodliwych ani zagrażających jej zdrowiu.
Kobieta, która spodziewa się dziecka, ma możliwość ograniczenia pracy przy komputerze do maksymalnie 4 godzin na dobę.

Ciężarnej pracownicy nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce zatrudnienia. W sytuacji, kiedy odmówi ona udziału w delegacji, przełożony nie może z tego powodu wyciągać konsekwencji.

Badania lekarskie

Zatrudniający zobowiązany jest udzielić przyszłej mamie zwolnienia od pracy, jeżeli chce ona wykonać zlecone przez lekarza badania przeprowadzane w związku z ciążą. Oczywiście pod warunkiem, że badania te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Okres zwolnienia obejmuje zarówno czas przeprowadzenia badań, jak i czas potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z wizytą lekarską. Mimo nieobecności w pracy, kobieta w ciąży zachowuje prawo do wypłaty w pełnej wysokości. Pracownica spodziewająca się dziecka może także przedstawić zwolnienie lekarskie. Wówczas za czas niezdolności do pracy otrzyma wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Kobiecie pracującej przysługują również przywileje po urodzeniu dziecka: Przywileje po urodzeniu dziecka: urlopy dla rodziców.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39