Udowodnili, że Podlasie jest otwarte na odmienność kulturową

2015.02.05 00:00
Rozstrzygnięto konkurs "Podlaskie Otwarte". Wybrano w nim osoby i inicjatywy, które walczą ze stereotypem jakoby nasz region był ksenofobiczny, rasistowski i nietolerancyjny.
Udowodnili, że Podlasie jest otwarte na odmienność kulturową
Fot: JK
Nagrodzeni w konkursie "Podlaskie Otwarte"

Precz z ksenofobią

Konkurs "Podlaskie Otwarte" został zorganizowany przez urząd marszałkowski i Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych. Jego ideą było nagrodzenie osób prowadzących działalność biznesową, naukową czy też kulturową, współpracując przy tym z osobami spoza naszego kraju.

Konkurs jest jednym z wielu działań organizowanych w ramach projektu "Podlaskie Otwarte". Do 2020 r. planowanych jest kilka innych przedsięwzięć – spotkań, konkursów i imprez pokazujących, że nasz region jest otwarty na odmienną kulturę. Organizowane będą także szkolenia z teorii partycypacji, praktycznych aspektów konsultacji, transgraniczności i wielokulturowości.

- Podlasie to ludzie, którzy tu mieszkają, którzy są aktywni, chcą rozwiązywać problemy lokalne, którzy chcą się angażować w życie społeczne naszego regionu, są tolerancyjni i otwarci na innych. To taki obraz regionu, do którego chce się przyjechać – mówił wicemarszałek województwa Maciej Żywno zapowiadając, iż ma nadzieję, że tego typu konkursy i przedsięwzięcia wciąż będą organizowane w naszym województwie.

Najbardziej "otwarci"

W kategorii "kapitał społeczny" nagrodzono Piotra Piłasiewicza zajmującego się bartnictwem oraz Białostockie Centrum Wsparcia Studentów ze Wschodu. Wyróżnienie otrzymało Muzeum Pisanki w Lipsku.

W obszarze "wielokulturowości" doceniono Kamila Kamińskiego z Fundacji Ocalenie oraz inicjatywę, dzięki której chroniony jest ręcznik ludowy z Bielska Podlaskiego. Wyróżnienie "za odważną dbałość o pamięci miejsca" trafiło do organizatorów projektu "Czytanie w Bramie" realizowanego przez Fundację Kreatywności, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce i Fundację Zmiana.

Krzysztof Koluch – twórca KoluchStyl, Oryginal Source Up To Date Festival oraz Doroteusz Fionik - działacz na rzecz podtrzymania różnorodności kulturowej na Podlasiu otrzymali nagrody w obszarze "transgraniczności".

Jedna z inicjatyw wybiegała poza wszelkie kategorie, dlatego kapituła postanowiła wręczyć nagrodę specjalną dla Magii Podlasia – twórców niezwykłych zdjęć pokazujących walory przyrodnicze, kulturę i ludzi mieszkających w naszym regionie.

Podczas gali wręczenia nagród zaprezentowano także film "Laboratorium otwartości", który pokazuje, jak ważne jest promowanie i uczenie ludzi tolerancji oraz jak niezwykła może być współpraca osób wychowanych w innej kulturze i tradycji.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1742 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39