Udało się! Po wielu latach Łapy będą miały nowy dworzec

2023.09.25 15:31
2026 - to właśnie w tym roku ma się zakończyć budowa ekologicznego, bezpiecznego i przyjaznego pasażerom dworca kolejowego. Można wręcz rzec: nareszcie!
Udało się! Po wielu latach Łapy będą miały nowy dworzec

Oficjalnie: porozumienie podpisano

Stojący w centrum Łap dworzec kolejowy z 1961 roku przez wiele lat straszył swoim wyglądem, był zaniedbany, nieremontowany. W końcu w kwietniu 2023 roku go rozebrano, ale dotąd nie było ostatecznej decyzji, czy miasto doczeka się nowego dworca, czy też nie. W niedzielę (24.09) burmistrz Łap podpisał porozumienie z przedstawicielami PKP S.A. Obecny był również minister Jacek Sasin oraz marszałek Artur Kosicki.

– Podpisane porozumienie to kolejny przykład na doskonałą współpracę PKP S.A. z samorządami. Dzięki niemu w Łapach powstanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec, łączący w sobie obsługę podróżnych i usługi przeznaczone dla mieszkańców. Podobne projekty prowadzimy w całym kraju, dzięki czemu dworce stają się nie tylko przyjaznymi przestrzeniami dla podróżnych, ale ważnymi punktami na mapie miast – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Podpisana umowa zobowiązuje do budowy 200-metrowego dworca na działce, którą samorząd przekazał w formie darowizny na rzecz spółki PKP S.A. Z kolei miasto Łapy zobligowało się do wynajęcia powierzchni na dworcu pod usługi przeznaczone dla mieszkańców.

- Ogromnie się cieszę z podpisania porozumienia, bo jak wiemy, mieszkańcy od wielu lat czekają na powstanie tej inwestycji – powiedział Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap i dodał: – Rozebrany już budynek dawnego dworca był historią naszego miasta. Był dla nas ważny ze względu na to, że nasze miasto wyrosło przy kolei i przy niej się rozwinęło. Jestem przekonany, że wszyscy mieszkańcy Łap nie mogą doczekać się nowego budynku i odmienionego centrum naszego miasta. Wiele osób korzysta z kolei, jeździ na przykład do Białegostoku do pracy, a młodzież do szkół.

Nowy budynek dworca w Łapach ma być gotowy w drugiej połowie 2026 roku. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej.

- Dworzec w Łapach jest dopełnieniem innej wielkiej inwestycji - Rail Baltica. Kluczowej nie tylko dla województwa podlaskiego, dla Łap, ale i dla całej Polski. Tych inwestycji jest więcej, przykładem jest właśnie program budowy dworców i wiele innych inwestycji na tym terenie - mówił Artur Kosicki.

Jak będzie wyglądał Innowacyjny Dworzec Systemowy?

Łapski dworzec będzie budowany w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Będzie się składał z trzech części połączonych, jak we wszystkich IDS-ach, wspólnym zadaszeniem:
- zachodnie skrzydło to przestrzeń obsługi podróżnych, z holem/poczekalnią, kasami biletowymi oraz toaletami,
- wschodnie skrzydło zostanie zaadaptowane na dwa lokale przeznaczone dla samorządu o powierzchni łącznej przeszło 70 metrów kwadratowych, które będzie można łączyć lub dzielić w zależności od aktualnych potrzeb,
- w części środkowej zaplanowano zadaszoną i otwartą poczekalnię letnią z ławkami, zielenią oraz stojakami rowerowymi.

Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną w nim również zastosowane rozwiązania proekologiczne, a także nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Zaprojektowano bryłę nowoczesną i geometryczną, która ma sprawiać wrażenie znacznie większej niż jej rzeczywiste wymiary. Przyjęto również nieco inną formę architektoniczną niż dla wcześniejszych dworców modułowych. Podział na części o różnych funkcjach ukryto wizualnie za elewacją frontową tworzoną przez szerokie, białe słupy, pomiędzy którymi znajdują się rytmicznie rozmieszczone prześwity. Taki wygląd elewacji, w nowoczesny sposób, nawiązuje do architektury historycznego obiektu w Łapach, a także do zachowanych do dziś dworców z czasów carskich – Białegostoku czy Grajewa, gdzie w jasne fasady budynków wkomponowano rytmicznie ułożone duże okna.

Nowy budynek dworca to kolejny etap przeobrażenia ścisłego centrum miasta. Wcześniej powstało centrum przesiadkowe, nowa siedziba Domu Kultury i odnowiony plac Niepodległości.

Kładka zostanie

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Krzysztof Gołaszewski poinformował:
- Kładka nad torami [przy wieży ciśnień - przyp. red.] zostanie i nikt jej nie zlikwiduje do czasu wybudowania przejścia podziemnego lub innego rozwiązania dogodnego dla naszych mieszkańców na czas budowy, pomimo pierwotnych planów PKP.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39