- Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze będą kształcić się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii. Stopniowo, małymi krokami przez cały maj wracaliśmy do normalności - przekazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN).
4 maja do szkoły mogły wrócić najmłodsze dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Następnie 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przeszli na naukę w tzw. systemie hybrydowym.
Dzisiaj (31.05) do wszystkie szkoły i placówki oświatowe mogą funkcjonować w trybie stacjonarnym.
Kształcenie zawodowe
Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu będą realizowane w pełnym wymiarze godzin w tradycyjny sposób, czyli stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.
- Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii. Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin. Jednocześnie, biorąc pod uwagę specyfikę organizacji kształcenia na turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, zachowano możliwość, aby turnusy, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r. mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - przekazuje MEiN.
Gdzie panuje COVID-19?
Jak informuje Podlaskie Kuratorium Oświaty, aktualnie w województwie podlaskim na nauczanie hybrydowe przeszło:
- 17 dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 30 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku;
- 25 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie.
Łącznie 42 przedszkolaków i uczniów nie ma prowadzonych zajęć w trybie stacjonarnym.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl