Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych od dziś uczą się online. Do kiedy?

2020.10.26 11:45
Od poniedziałku (26.10) najstarsze klasy szkół podstawowych razem z uczniami szkół ponadpodstawowych mają prowadzone nauczanie zdalne. Uczniowie niepełnosprawni lub niemający odpowiednich warunków domowych - mogą skorzystać z komputerów w szkole. Do kiedy potrwają zmiany?
Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych od dziś uczą się online. Do kiedy?
Fot: Pixabay

Dwutygodniowe zawieszenie

Premier RP Mateusz Morawiecki w piątek (23.10) ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać rozszerzającej się pandemii koronawirusa w Polsce. Przepisy weszły w życie już w sobotę (24.10) i mają obowiązywać do 8 listopada.

Jedną ze zmian jest wprowadzenie nauki zdalnej dla wszystkich szkół ponadpodstawowych oraz uczniów z klas IV-VIII ze szkół podstawowych.

Póki co, planowe jest zawieszenie zajęć stacjonarny na okres dwóch tygodni, czyli de facto od poniedziałku (26.10) do piątku (6.11).

Nauczanie stacjonarne i wyjątki

Szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii mają nadal prowadzone zajęcia stacjonarnie. Dotyczy to również przedszkoli oraz uczniów z klas I-III w szkołach podstawowych.

Jeżeli chodzi o szkoły specjalne i ośrodki szkolno-wychowawcze, dyrektorzy mogą sami zadecydować czy w klasach IV-VIII wprowadzić tryb nauki online, czy prowadzić zajęcia stacjonarnie.

Aby wspierać uczniów z niepełnosprawnością lub tych, którzy np. ze względu na niekorzystne warunki domowe nie mogą uczyć się w domu, wówczas dyrektor placówki jest zobowiązany do organizacji nauki stacjonarnej lub nauki zdalnej – z wykorzystaniem komputera w szkole.

Kształcenie zawodowe i praktyki

Jeżeli chodzi o szkoły zawodowe, również przeszły na nauczanie online. Natomiast praktyki zawodowe muszą być realizowane zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa. Mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego lub zrealizowanego wcześniej wolontariatu czy stażu.

Natomiast uczniowie szkół branżowych I stopnia, będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Przemieszczanie się pod opieką dorosłych

Poza zmianami edukacyjnymi, uczniowie muszą stosować się również do innych przepisów. Od poniedziałku (26.10) dzieci i młodzież do 16 r. ż. mogą przemieszczać się tylko pod opieką dorosłego.

Zdaniem premiera jest to bardzo ważne, żeby zmniejszyć natężenie ruchu w komunikacji publicznej, a dzięki temu - przerwać łańcuch transmisji COVID-19.

Przepis jest egzekwowany w dniach nauki szkolnej, czyli od poniedziałku do piątku oraz w godzinach od 8.00 do 16.00. Ponadto zasada nie obowiązuje kiedy dziecko idzie do szkoły, gdy wraca z niej do domu oraz w dni wolne od nauki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1828 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39