Uchodźcy, nielegalna migracja, fala zachorowań - w Podlaskiem kryzysów nie brakuje

2022.12.29 17:06
Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy, bezpieczeństwo uchodźców z Ukrainy mieszkających w regionie oraz działania w ramach akcji Zima 2022/2023 to główne tematy czwartkowego (29.12) posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Uchodźcy, nielegalna migracja, fala zachorowań - w Podlaskiem kryzysów nie brakuje
Fot: PUW w Białymstoku

Podczas posiedzenia, najpierw omówiono kwestie porządku oraz bezpieczeństwa w obiektach zakwaterowania zbiorowego, w których mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinsp. Robert Szewc poinformował, że funkcjonariusze monitorują pod tym kątem ponad 200 miejsc w regionie, zabezpieczają również punkt informacyjny na dworcu PKP w Białymstoku. Wszystkie obiekty zostały skontrolowane przez straż pożarną, a punkt na dworcu w nocy zabezpieczają także żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zastępca Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Marek Sochański omówił aktualną sytuację na podlaskim odcinku granicy polsko-białoruskiej. Liczba nielegalnych migrantów w tym roku była niemal o 60% niższa niż w roku 2021. Prób nielegalnego przekroczenia granicy jest mniej od czasu powstania zapory. Przyczynia się do tego również bariera elektroniczna, którą oddano do użytku na 54 km granicy. Funkcjonariusze SG pełnią całodobowy nadzór nad systemem. Płk SG Sochański podkreślił, że szlak migracyjny jest sztucznie stworzony przez białoruskie służby, które mobilizują migrantów do forsowania zapory.

Jeżeli chodzi o coroczną akcję "Zima 2022/2023", Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przygotowania do niej rozpoczęło jesienią, wykonując przeglądy techniczne obiektów i ich modernizację, a także analizując miejsca, w których może wystąpić spiętrzenie wody. Przy obecnej pogodzie nie ma zagrożenia. Z kolei Policja kontroluje noclegownie oraz miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Państwowa Straż Pożarna prowadziła przegląd sprzętu, sprawdziła także przygotowanie jednostek OSP oraz samorządów. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała o działaniach podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Omówiono również sytuację epidemiczną, ponieważ obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na grypę (w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2021 - zachorowań jest cztery razy więcej) oraz na wirus RSV wśród dzieci. Inspekcja sanitarna odnotowuje także ok. 20 przypadków COVID-19 dziennie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1194 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39