Tzw. sieć szpitali. Trudna sytuacja podlaskiej psychiatrii

2017.06.28 19:58
Do tzw. sieci szpitali weszła większość podlaskich placówek publicznych. Natomiast nie znalazły się w niej regionalne szpitale psychiatryczne z Choroszczy i Suwałk.
Tzw. sieć szpitali. Trudna sytuacja podlaskiej psychiatrii
Fot: Dorota Mariańska
Od lewej: Bożena Łapińska, Bogdan Dyjuk, Tomasz Goździkiewicz

Sieć szpitali. O co chodzi?

Tzw. sieć szpitali będzie obowiązywała od 1 października. Jest wprowadzana po to, by zapewnić kompleksowość opieki medycznej i m.in. uprawnić organizację przyjęć pacjentów. Natomiast dla samych szpitali, które zostały nią objęte, ma to oznaczać stabilność finansową, która będzie przejawiała się tym, że kontraktowanie świadczeń zostanie zamienione na umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zawierana ona będzie na 4 lata, a po tym okresie odnawiana.

W naszym regionie w sieci znalazła się większość podlaskich placówek medycznych. Jest w niej także jedna prywatna jednostka.

- Wszystkie niezbędne świadczenia, które muszą być wykonywane w woj. podlaskim: pomoc medyczna stacjonarna, ambulatoryjna, zabiegowa, interwencyjna, która jest niezbędna by zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom będzie również świadczona przez podmioty znajdujące się poza siecią. Dla nich formą współpracy z publicznym płatnikiem, będą tak, jak dotychczas nie zmieniające się zasady kontraktowania – wyjaśnia Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kontraktowanie dla placówek, które znalazły się poza siecią, ma odbyć się tego lata.

Problemy szpitali psychiatrycznych

Natomiast największe obawy dotyczące zmian mają w naszym regionie 2 szpitale, które nie zostały objęte siecią. Mowa o Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy i Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach. Póki co dyrektorzy tych placówek nie podpisali umów z NFZ. Liczą na lepsze warunki ze strony Funduszu.

- Wycena świadczeń nie zmieniła się przez 5 lat. Jest to jedna z najniższych cen w kraju. Wzrosły koszty. Z oszczędnościami doszliśmy do ściany. A teraz możemy runąć – mówi Tomasz Goździkiewicz, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Podobnie sytuacja wygląda w Suwałkach.

- Oszczędzamy na wszystkim. Tylko dzięki temu, że pozyskujemy środki zewnętrzne możemy inwestować w infrastrukturę. Dalsze utrzymywanie takiej wysokości stawek prawdopodobnie doprowadzi nas do tego, że będziemy mieli problemy z płynnością finansową – ubolewa Bożena Łapińska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.

Natomiast zdaniem prezesa POW NFZ "dla psychiatrii nie ma zagrożeń, które dotyczyłyby finansowania placówek".

- Umowy dotyczące psychiatrii będą aneksowane, a w połowie przyszłego roku planujemy przeprowadzić proces nowego kontraktowania. Jesteśmy na etapie przygotowywania ostatecznych propozycji finansowych – zapewnia Maciej Olesiński.

Zdaniem Bogdana Dyjuka - członka zarządu woj. podlaskiego odpowiedzialnego za służbę zdrowia - jeżeli instytucje nie dojdą do porozumienia będzie to oznaczało przerwanie lub ograniczenie przyjmowania osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej albo całkowite zaprzestanie jakichkolwiek inwestycji dotyczących modernizacji obiektów czy zakupu sprzętu.

Zobacz też: Minister zdrowia z wizytą w Białymstoku. Mówił o nowym typie przychodni i ubezpieczeniu

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1704 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39