"Ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz walory kulturowe, przestrzenne i krajobrazowe, staromiejskiej części Tykocina, ośrodka miejskiego o wielowiekowej historii i tradycji kształtowanej przez wieloetniczną i wielowyznaniową społeczność, odzwierciedlonej w charakterze zabudowy i w podziale na dzielnice miejskie, z zachowaną tkanką zabytkową oraz czytelnym barokowym układem urbanistycznym" - tak w 2021 r. prezydent RP uzasadniał wpisanie Tykocina na listę pomników historii. Po ponad roku w miasteczku odsłonięto tablicę informującą o tym prestiżowym tytule.
Gospodarzem wydarzenia był burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński. W uroczystości wzięli udział też m.in. senator RP Marek Komorowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałek województwa Sebastian Łukaszewicz, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji kultury.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy towarzyszyło konferencji „Podlaskie Pomniki Historii”, na której swoje referaty przedstawili m.in.: Iwona Górska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Mariusz Dudziński, burmistrza Tykocina oraz radny wojewódzki Bogdan Dyjuk, reprezentujący Stowarzyszenie LGD Kanał Augustowski.
Obszar pomnika historii "Tykocin – historyczny zespół miasta" stanowi najstarsza część miasta, którą rozgraniczają: od północy - rzeka Narew, od południa – ulice Zagumienna, Choroszczańska, teren dawnego klasztoru bernardynów, ulice Kaczorowska i Holendry, od wschodu – cmentarz rzymskokatolicki, a od zachodu – cmentarz żydowski.
Tykocin tytuł pomnika historii otrzymał jako czwarty obiekt w województwie. Wcześniej zdobyły go także: zespół kościoła pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku, meczety i mizary w Bohonikach i Kruszynianach oraz Kanał Augustowski. Tytuł jest przyznawany obiektom o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.
ewelina.s@bialystokonline.pl