Głównym zamysłem festiwalu jest próba odtworzenia na głównej ulicy Tykocina - Złotej - świata małych, przedwojennych sklepików.
Zanim to nastąpi, w piątek (27.08) studenci ASP z Łodzi i Warszawy z udziałem mieszkańców ul. Złotej będą malować i wieszać dawne szyldy sklepowe. Potem rozpocznie się wieczór poetycko-filmowy, w czasie którego w tykocińskich "sklepach cynamonowych" Janusz Kozłowski poczyta prozę Brunona Schulza. Na koniec, przy świeżych bułeczkach, zostanie zaprezentowany film krótkometrażowy Marcina Kwiatkowskiego "Ślepowidzenie".
W sobotę (28.08) od godz. 11 proza Schulza będzie czytana na ul. Zatylniej, potem odbędą się warsztaty dla dzieci i performance artystyczny "Duchy Tykocina".
O godz. 20 rozpocznie się najciekawsza część festiwalu - "Noc Wielkiego Sezonu", czyli reaktywacja przedwojennej ulicy Złotej. W jej trakcie współczesne zakłady i firmy będą próbowały odtworzyć klimat sklepu kolonialnego Fridy Gerszun, apteki Nachum Golin, dawnego sklepu z wyrobami kaletniczymi J. Zaka, warsztatu zegarmistrzowskiego braci Edelsztejn i zakładu fryzjerskiego z ul. Złotej 13. Otwarte będą również współczesne sklepiki, cukiernie i zakłady.
O godz. 22, pod synagogą, odbędzie się pokaz filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod klepsydrą".