Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieli pomocy finansowej tym producentom rolnym, którzy ucierpieli w tym roku z powodu gradu, huraganu, deszczu nawalnego czy suszy.
O takie wsparcie można ubiegać się, jeżeli wysokość straty w danej uprawie wyniesie co najmniej 70% lub szkody powstały na powierzchni co najmniej 70% upraw w szklarniach i tunelach foliowych.
Istotne jest to, żeby gospodarstwo miało nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Producenci rolni mogą do 31 października br. składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o udzielenie pomocy. Formularz jest udostępniony na stronie internetowej Agencji.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód i kopię polisy ubezpieczeniowej, o ile co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w 2016 r. było ubezpieczonych od co najmniej jednego ryzyka.
Stawki pomocy to: 900 zł na 1 ha powierzchni upraw, w tym owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% spowodowane przez grad, huragan, deszcz nawalny lub suszę, a także 100zł na 100m2 powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych, w których szkody spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk pogodowych powstały na powierzchni co najmniej 70%.
Pomoc będzie udzielana w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich 3 lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej lub poza formułą de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich 3 lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody oraz stawki pomocy. Wysokość pomocy przypadająca na jedno gospodarstwo nie może przekraczać równowartości 15 tys. euro.
Kwota wsparcia ulegnie pomniejszeniu o 50% dla rolników, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, wyłączając łąki i pastwiska w gospodarstwie rolnym lub dziale powierzchni rolnej.
24@bialystokonline.pl