Trwają zapisy na warsztaty w ramach Festiwalu Lalkanielalka

2022.06.13 10:43
W ramach jubileuszowego Festiwalu Szkół Teatralnych LALKANIELALKA odbędą się warsztaty dla młodzieży i dzieci. Zapisy właśnie ruszyły.
Trwają zapisy na warsztaty w ramach Festiwalu Lalkanielalka
Fot: Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne

X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA odbędzie się w Białymstoku od 18 do 25 czerwca. Będzie to czas wypełniony spektaklami, spotkaniami, ale także warsztatami. Dzieci i młodzież mogą wybierać spośród kilku ciekawych propozycji.

Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularz dostępny online. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy.

W ramach Festiwalu odbędą się warsztaty:

- "Touch me, touch me, I want to feel your body"

Prowadząca: Natalia Sakowicz

Uważność, obecność i czułość – popularność tych pojęć nie wzięła się znikąd, lecz z naszych potrzeb. Jesteśmy często rozkojarzeni, przebodźcowani, przeładowani ilością informacji i zadań do wykonania. Myślimy z lękiem o tym, co stanie się jutro lub rozpamiętujemy to, co już minęło. Takie zachowanie potęguje stres, który z powodzeniem odbiera jakość życia. Aby temu zapobiec warto czasem zatrzymać się w codziennym pędzie i skupić na tym, co wydarza się wkoło nas i w nas samych tu i teraz. Warsztaty składają się z serii ćwiczeń ze świadomości ciała, uważności i czułego dotyku, które były częścią procesu powstawania spektaklu Romans. W ramach spotkania będzie można pracować solo i w duetach. Praktyka ma na celu poprawę koordynacji, rozluźnienie napięć i doświadczanie radości płynącej z nieskrępowanego ruchu. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży, które nie boją się fizycznego kontaktu z partnerem/ką.

Warsztaty odbędą się 19 czerwca, w godz. 12:00-13:30, w Akademii Teatralnej, przeznaczone są dla młodzieży od 16 roku życia. Może w nich wziąć udział 15 osób.

- "Muzyka codzienna"

Prowadzący: Maciej Cempura

"Bach, buch, brzdęk, puk, stęk, trach, świst, łup, trzask" i moje ulubione "ŁUBUDUBU". Otacza nas mnóstwo dźwięków: w domu, w pracy, w szkole, w drodze ze szkoły. De facto wszystko wytwarza jakieś dźwięki, nawet ubranie ocierając się o nasze ciało. Większość tych dźwięków ignorujemy, choć część z nich nie daje się ignorować. Są też te, na ogół przyjemne – na przykład ćwierkanie ptaków. Myśląc o tych hałasach raczej nie myślisz "muzyka". Ten poranny gwizd zielonego czajnika, buczenie eleganckiego czarnego ekspresu do kawy to nie to. Przecież muzyka ma melodię. No tak, to prawda, ale wszystkie uderzenia to jakieś dźwięki. Ja już wiem, że mój czajnik wyje C, a ekspres buczy E. Ty na warsztatach nie dowiesz się, co buczy twój ekspres, ale spróbujemy wyselekcjonować różne dźwięki z przedmiotów codziennego użytku i zrobić z nich niezłą imprezę. Zróbmy hałas i nadajmy codziennym dźwiękom trochę więcej sensu.

Warsztaty odbędą się 19 czerwca, w godz. 12:00-13:30, w Akademii Teatralnej, warsztaty dedykoawne są osobom od 16 roku życia.

- "Wyobraźnia za parawanem"

Prowadzący: Błażej Piotrowski

Czy lalki parawanowe, najczęściej używane w polskich teatrach lalek w ubiegłym wieku, mają coś do zaoferowania współczesnemu odbiorcy? Co zrobić, żeby kukła, pacynka czy jawajka podążała za naszą wyobraźnią? Zapraszam wszystkich na spotkanie pełne absurdalnego humoru, nierealistycznych ruchów oraz zachowań niepraktykowanych w codziennym życiu – oto świat lalek parawanowych, do którego zajrzymy podczas warsztatów. Na spotkaniu zaprezentujemy lalki z różnych spektakli powstałych w Akademii Teatralnej oraz w Białostockim Teatrze Lalek. Oprócz wrażeń płynących z oglądania plastyki danych lalek będzie również okazja do spróbowania swoich sił w animacji. Zatem – do zobaczenia za klasycznym, teatralnym parawanem, ha!

Warsztaty odbędą się 20 czerwca, w godz. 10:00-11:30 w Akademii Teatralnej. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży od 16 roku życia.

- "Coś z niczego"

Prowadząca: Agata Stasiulewicz

Celem warsztatów jest stworzenie własnej lalki teatralnej, ale nie będzie to dobrze wszystkim znana kukła czy pacynka. Swoje pierwsze teatralne formy wykonacie z rozmaitych przedmiotów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zwykłymi "śmieciami". Jednak przy odrobinie wyobraźni i odpowiednim połączeniu powstaną jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne lalki, dzięki którym później będziecie mogli stworzyć swój własny teatr.

Warsztaty odbędą się 20 czerwca, w godz. 10:00-11:30 w Akademii Teatralnej. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 6 roku życia. Może wziąć w nich udział maksymalnie 15 osób.

Informacje o prowadzących:

Natalia Sakowicz – aktorka, absolwentka i wykładowczyni białostockiej Akademii. Realizuje własne projekty teatralne: m.in. „Pobudka”, „Oddaleńcy” i „Romans”. Laureatka nagród: Nagroda Publiczności za spektakl „Romans” na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra” w Toruniu, Nagroda „Kryształowa Pestka” za spektakl „Romans” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka” w Jeleniej Górze, Nagroda za Wyrażanie Teatru Lalką w spektaklu „Pobudka” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie, Nagroda za Innowacyjność w spektaklu „Pobudka” na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Z wizytą u Arlekina” w Omsku, Nagroda za rolę w spektaklu „Sen nocy letniej. Kochankowie” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WTEA w Pekinie. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (2017, 2019), Marszałka Województwa Podlaskiego (2020) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska (2020)

Maciej Cempura – aktor filmowy i teatralny, muzyk, kompozytor. Absolwent i pedagog białostockiej Akademii. Jako aktor związany był z Teatrem Pinokio w Łodzi i Teatrem Dramatycznym w Płocku. Zrealizował wiele projektów niezależnych, m.in: „Sen Nocy Letniej. Kochankowie” (reż. Zespół), „Oddaleńcy” (reż. Natalia Sakowicz), „Garaż”(reż. Maciej Cempura), „Staropolescy” (reż. Konrad Dworakowski). Brał udział w licznych produkcjach telewizyjnych oraz filmowych, m.in: „Ułaskawienie” (reż. J. J. Kolski), „Janosik prawdziwa historia” (reż. Agnieszka Holand i Kasia Adamik), „Obietnica” (reż. Anna Kazejak), „Ranczo” (reż. Wojciech Adamczyk). Jako kompozytor współpracował z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Animacji w Poznaniu, Teatrem Lalek Banialuka, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Jest finalistą Międzynarodowego Festiwalu Szermierki Scenicznej SILVER SWORD w Moskwie, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i laureatem The Best Acting Award na WTEA 2019 International Theater Festival w Pekinie za rolę Puka w spektaklu „Sen Nocy Letniej. Kochankowie”.

Błażej Piotrowski – rocznik ‘89. Absolwent oraz pedagog białostockiej Akademii, na której to od 11 lat prowadzi zajęcia z różnych technik lalkowych (parawanowe, współczesne). Aktor w nurcie teatru ożywionej formy, teatru lalek oraz teatru dramatycznego. Na stałe współpracuje z Białostockim Teatrem Lalek. Współtworzy niezależny Teatr Latarnia. Poza aktorstwem i pedagogiką aktorską zdarza mu się reżyserować, pisać teksty oraz prowadzić warsztaty.

Agata Stasiulewicz – aktorka i wykładowczyni. Od 2018 roku związana z Białostockim Teatrem Lalek, gdzie stworzyła już kilkanaście ról teatralnych w różnych spektaklach. Ukończyła białostocką Akademię, gdzie obecnie (jako asystentka) prowadzi zajęcia pn. „Podstawy sztuki animacji”. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku Młodzi Twórcy (2019).

Czytaj więcej: "Białystok lalką stoi". Festiwal Lalkanielalka startuje wkrótce!

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39