Do pracy w obwodowych komisjach referendalnych można zgłaszać się do 7 sierpnia. Aby to zrobić, należy zwrócić się do podmiotów uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej (partie polityczne, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne, fundacje), których wykaz jest dostępny na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Przepisy nie określają jednak sposobów rekrutacji oraz informowania o prowadzonym naborze.
Kandydatami na członków komisji muszą być osoby stale zamieszkałe na obszarze danej gminy (ujęte w stałym rejestrze wyborców). Komisja liczy od 4 do 8 osób, w tym jedna wskazana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych. Gdy kandydatów będzie więcej, skład komisji ustala się w drodze publicznego losowania. Jeżeli natomiast liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza, uzupełnienia jej składu dokonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców danej gminy.
Zryczałtowana dieta dla członków obwodowych komisji do spraw referendum za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników wynosi 140 zł.
Ogólnopolskie referendum odbędzie się w niedzielę 6 września. Będziemy odpowiadać w nim na 3 pytania: "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?", "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?" oraz "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?".
ewelina.s@bialystokonline.pl