Mirosław Piechowski należy do wąskiego grona garncarzy kultywujących unikalną technikę ceramiki siwej. Urodził się w 1959 roku w Czarnej Wsi Kościelnej. Od najmłodszych lat kontynuuje wielopokoleniowe rodzinne tradycje. Jego ojciec Edmund, laureat Nagrody imienia Oskara Kolberga, był wybitnym garncarzem i to od niego nauczył się rzemiosła. Mirosław Piechowski wytwarza ceramikę siwą i biskwitową o wzorach tradycyjnych i współczesnych. Współpracuje z białostocką Cepelią i galeriami w kraju. Swoje wyroby sprzedaje też na renomowanych jarmarkach sztuki ludowej. Jego prace znajdują się w zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Uczestniczy w międzynarodowych plenerach garncarskich w Stolinie (Białoruś), Zyplu (Litwa) i Czarnej Wsi Kościelnej. Garncarz swoją pracownię Czarnej Wsi Kościelnej udostępnia turystom w ramach Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia. Od 2005 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Na wystawie prezentowana będzie kolekcja tradycyjnych form siwionych naczyń ceramicznych czyli pękate buńki, naczynia dzbankowate uszne i bezuszne, ładyszki, różnorodne typy garnków, szabasówki, misy, dwojaki, a wszystko tradycyjnie zdobione.
Ekspozycja podsumowuje stypendium artystyczne z dziedziny upowszechniania kultury z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa zostanie otwarta o godz. 18.00 w Galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK przy ul. Kilińskiego.
Zobacz też: Wystawa ceramiki siwej Mirosława Piechowskiego
anna.d@bialystokonline.pl