Tomik poetycki laureatki Kazaneckiego i monografia. Nowe publikacje Książnicy Podlaskiej

2018.12.05 13:13
"Dzikie ogrody" Małgorzaty Dobkowskiej i "Kajetan Koźmian spoza kanonu. Studia i szkice historycznoliterackie" Łukasza Zabielskiego - oto nowe wydawnictwa Książnicy Podlaskiej. Oboje autorzy są pracownikami placówki.
Tomik poetycki laureatki Kazaneckiego i monografia. Nowe publikacje Książnicy Podlaskiej
Fot: Książnica Podlaska
Nowe wydawnictwa Książnicy Podlaskiej

"Dzikie ogrody" Małgorzaty Dobkowskiej

Najnowszy tomik poetycki zdobywczyni Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego to zbiór 40 wierszy, powstałych głównie na przestrzeni ostatnich czterech lat. W utworach widać wyraźną fascynację przyrodą i Podlasiem, częstym motywem jest upływ czasu, przemijanie, ale też nieustanne przemieszczanie się, wolność i niezależność ducha. Stąd tytuł - "Dzikie ogrody" - z którym koresponduje okładka.

"Dzikie ogrody" to skarby, które mamy, nosimy głęboko w sobie. Kto chciałby się w nie zagłębić, sprawdzić, jaką drogą podąża autorka "Azymutu" i "Przełęczy", powinien przeczytać ten tomik.

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Dobkowską oraz premiera tomiku "Dzikie ogrody" odbędzie się w środę (5.12) o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej (VI piętro). Wstęp wolny.

"Kajetan Koźmian spoza kanonu. Studia i szkice historycznoliterackie" Łukasza Zabielskiego

Monografia poświęcona poecie uznawanemu za przywódcę warszawskich klasyków, wrogo usposobionych wobec zmian, jakie zaczęły następować w polskiej kulturze w latach 20. XIX wieku. Badacz analizuje źródła tzw. "wielotwarzowości" Koźmiana, skupiając się na manipulacjach, którym jego dzieła oraz literacki wizerunek bywały poddawane od momentu śmierci poety w 1856 roku.

Poszczególne rozdziały książki zawierają studia i szkice, które koncentrują się wokół "niekanonicznych", najmniej rozpoznanych tekstów i aspektów działalności Koźmiana. Czytelnik znajdzie tutaj zatem analizy poświęcone przemilczanemu przez historię literatury poematowi bohaterskiemu "Stefan Czarniecki" (1858), jak również "Ziemiaństwu polskiemu" (1839), bogatej korespondencji czy obszernym pamiętnikom.

Ponadto na kartach książki pojawiają się refleksje o stosunku Koźmiana do kobiet, do starości i chorób, czy też do makabryczno-frenetycznej estetyki, a to dlatego, że ten nieprzejednany antyromantyk, co może zaskakiwać, przejawiał wobec niej zadziwiającą predylekcję.

Kajetan Koźmian, na co wskazuje autor monografii, to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej kultury pierwszej połowy XIX wieku, najczęściej i najchętniej przedstawiana jako antypatyczny starzec, dogmatyk i polemista, jednakże - na szczęście dla potencjalnego czytelnika - prawdziwe jego oblicze skrywają intrygujące tajemnice, które dopiero czekają na pełne rozpoznanie. Książka została wydana w serii "Przełomy/Pogranicza".

Łukasz Zabielski to doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca (absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku) i historyk (absolwent Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku), edytor XIX-wiecznych tekstów źródłowych; od 2016 roku kieruje Działem Naukowym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. To redaktor naczelny "Bibliotekarza Podlaskiego". Jego zainteresowania badawcze obejmują historię i literaturę polską XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem oświeceniowo-romantycznego przełomu kulturalnego, jak również działalności młodych pozytywistów warszawskich i twórczości Zygmunta Glogera.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1083 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39