To unikatowy budynek przy ul. Lipowej. Powstała książka o domu "pod Kariatydami"

2017.01.27 12:13
"Dom szlachty. Historia domu przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku" to kolejna książka Wiesława Wróbla, znanego białostockiego historyka.
To unikatowy budynek przy ul. Lipowej. Powstała książka o domu "pod Kariatydami"
Fot: AD
Spotkanie promujące książkę

Książka "Dom szlachty. Historia domu przy ul. Lipowej 24 w Białymstoku" została poświęcona przedstawieniu bogatej i ciekawej historii zabytkowego domu przy ul. Lipowej 24, kojarzonego powszechnie jako dom "pod Kariatydami". Do tej pory o przeszłości zabytku wiadomo było niewiele.

Budynek wyjątkowy

Historyk Wiesław Wróbel, z inicjatywy Władysława Bojarczyka, prezesa firmy Mark-Bud sp. z o. o., będącej aktualnym użytkownikiem budynku, dokonał ponownej rekonstrukcji historii domu w oparciu o archiwa polskie i zagraniczne. W efekcie powstała niewielka monografia prezentująca szczegółowe dzieje zabytku, której wydawcą jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan.

Budynek ma ponad 200-letnią historię (powstał ok. 1807 r.). To obiekt wyjątkowy, bowiem pochodzi z czasów administracji pruskiej.

- Przy ul. Lipowej pozostał tylko jeden dom z tego okresu. Takie budynki zachowały się jeszcze przy ul. Warszawskiej - mówił Wiesław Wróbel podczas spotkania promującego książkę. - Kiedyś domy z okresu pruskiego istniały też przy ul. Lipowej 28 i 44.

Jak wyjaśnia autor, tytuł książki "Dom szlachty" pochodzi od funkcji, którą budynek pełnił przez 85 lat, a mianowicie w XIX w. i na początku XX w. był siedzibą marszałka szlachty.

Jakie były losy zabytku?

Publikacja obejmuje omówienie początków ul. Lipowej oraz genezę powstania budynku, osoby pierwszych właścicieli, okoliczności zorganizowania w nim siedziby marszałka szlachty (najpierw Obwodu Białostockiego, a później powiatu białostockiego), funkcjonowanie tej instytucji do 1915 r., wreszcie losy zabytku w okresie międzywojennym i powojenny oraz dzieje najnowsze.

Monografia ma charakter naukowy, zaopatrzona jest w przypisy odsyłające do źródeł i uszczegóławiające treść książki, którą wzbogacono także o zestaw ilustracji ukazujących dom przy ul. Lipowej 24 na przestrzeni dwóch stuleci.

Początek cyklu

Książka została pomyślana jako pierwszy tomik z serii "Monografie zabytków Białegostoku", w ramach której planuje się wydawanie kolejnych monografii najważniejszych zabytków naszego miasta.

- Mam nadzieję, że w tym lub przyszłym roku pojawią się kolejne tomy serii. Myślę o przybliżeniu historii Pałacyku Gościnnego, a także budynku przy ul. Warszawskiej 29.

To już trzecia książka Wiesława Wróbla wydana w ostatnich kilku miesiącach. Poprzednie to "Spisy mieszkańców Białegostoku z lat 1799-1853"(przygotowana we współpracy z prof. Wiaczesławem Szwedem z Grodna) oraz "Kilińskiego. Historia jednej ulicy".

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1864 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39