Znamy kwoty, którymi będą zarządzać samorządy województw z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. To wynik zakończonych konsultacji, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prowadziło z przedstawicielami samorządów.
Zgodnie z założeniami projektu Umowy Partnerstwa na realizację 15 regionalnych programów operacyjnych zostanie przeznaczonych około 60% funduszy strukturalnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny) dla tej kategorii regionów. Kwoty wynikają z podziału opartego na metodologii stosowanej przez Komisję Europejską. Ich składowymi są także dodatkowe fundusze, pochodzące z podziału rezerwy programowej, czyli środki na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz Obszary Strategicznej Interwencji.
Aż 15 z 16 polskich województw zalicza się do słabiej rozwiniętych regionów UE. Najwięcej z przyszłego budżetu otrzyma śląskie - 3,012 mld euro, kolejna pod względem wielkości pula trafi do województwa małopolskiego - 2,58 mld euro. Najmniej ze wszystkich regionów przyznano dla Lubuskiego - 813 mln euro. Mniej niż Podlaskie dostanie też opolskie - 847 mln euro. Wysokość środków, które będzie miało do dyspozycji Podlaskie jest trzecia od końca pod względem wielkości. Na taki podział ma wpływ algorytm, według którego są rozdzielane - zależy on od liczby mieszkańców zamieszkujących dany region.
Województwo mazowieckie to pierwszy polski region, który opuścił grupę regionów najsłabiej rozwiniętych. Dlatego jego budżet określany jest w inny sposób niż dla regionów uboższych i inaczej jest rozdysponowywany. Samorząd województwa, który zarządza regionalnym programem operacyjnym, będzie dysponował kwotą 1 923,3 mln euro. Ponadto 1,4 mld euro środków z funduszy strukturalnych (EFS i EFRR) z puli dla Mazowsza dostępne będzie dla beneficjentów z tego regionu w programach krajowych. Do tego będą mogli korzystać ze środków Funduszu Spójności, które są zarządzane z poziomu krajowego i w całości będą włączone do nowego programu Infrastruktura i Środowisko.
ewelina.s@bialystokonline.pl