Eksponowane na wystawie przedmioty to wachlarze pochodzące z XVIII, XIX i XX wieku. Ówcześnie przedmiot ten był nie tylko symbolem elegancji, ale także służył jako narzędzie wyrażania emocji i przekazywania subtelnych komunikatów.
Początki wachlarzy sięgają XVII wieku, kiedy odkryto jego potencjał. Zyskał popularność na salonach arystokracji i stał się symbolem kokieterii oraz ars amandi. Wielką miłośniczką wachlarzy była królowa Anglii Elżbieta I, która posiadała jedną z najpiękniejszych kolekcji. Na dworze króla Francji Ludwika XIV modne były wachlarze ozdobione śmiałymi scenami obyczajowymi, które tworzyli znani artyści, jak na przykład Jean-Antoine Watteau.
Markiza de Pompadour to słynna postać z czasów Ludwika XV. Przypisuje się jej pomysł stworzenia wachlarza domino, który posiadał wycięte otwory, przez które dama mogła dyskretnie obserwować otoczenie, pozostając niezauważoną. Maria Antonina miała nawet wachlarz z zamontowaną soczewką, pełniącą funkcję okularów.
Język wachlarza, czyli sztuka porozumiewania się za pomocą jego ruchów, zyskał popularność w XVIII wieku. Królowa Szwecji, Luiza Mirck, założyła Zakon Wachlarza, w którym damy mogły nauczyć się tajemnic szyfru wachlarza, umożliwiającego publiczne uwodzenie i kokietowanie mężczyzn. Ruchy wachlarza pozwalały wyrażać gniew, odmowę, obietnicę, groźbę czy wybaczenie. Ten subtelny przedmiot stał się nieodzownym elementem aranżowania schadzek. Wachlarz często nazywany był przez Moliera "parawanem wstydliwości".
W wieku XIX popularne były wachlarze aide-mémoire, które przypominały teksty popularnych piosenek, układy taneczne, zasady gier, a nawet fragmenty psalmów i modlitwy. W tym okresie moda na wachlarze podzieliła się na lekkie koronkowe wachlarze, używane przez młode dziewczęta oraz ciężkie, bogato zdobione, pasujące do eleganckich sukien dam.
Wystawę "Bilecik czy wachlarzyk" można zwiedzać do poniedziałku (17.07) w godzinach 10:00-16:00 w Domu Kultury "Śródmieście" przy ul. Jana Kilińskiego 13 w Białymstoku (sala wystawowa na II piętrze). Wstęp jest bezpłatny.
24@bialystokonline.pl