Mamy 16 nowych szafarzy
Arcybiskup Józef Guzdek dziękował kapłanom, którzy przygotowywali szafarzy do posługi, którą od dziś będą pełnić. Zgromadzone rodziny szafarzy, a zwłaszcza małżonki, prosił, by były dla swych mężów wsparciem i motywacją.
- Jesteście na służbie Najwyższego Pana Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana. Wykonujcie to zadanie z wielką dumą, bądźcie świadkami wiary w waszych rodzinach parafialnych – mówił podczas uroczystego ustanowienia nowych szafarzy w archikatedrze białostockiej abp Józef Guzdek.
Grono nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. powiększyło się w archidiecezji o 16 mężczyzn.
- Warto podkreślić, że nie jest to w Kościele nowa posługa – istniała już ona w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, potem na długi czas zanikła. Reaktywacja nastąpiła po II Soborze Watykańskim. W Polsce pojawiła się w latach 90., w archidiecezji warszawskiej jako pierwszej. Obecnie w Polsce jest kilka tysięcy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. – zauważa ks. dr Łukasz Żuk, odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji białostockiej.
W archidiecezji białostockiej szafarze posługują od dwóch lat. Do tej pory było ich 34.
- Raz na kwartał spotykam się z nimi w ramach formacji stałej i dużo rozmawiamy o ich posłudze. Dzielą się niekiedy bardzo głębokimi świadectwami, a i do mnie często docierają świadectwa przeważnie od osób starszych, którzy wyrażają wielką w wdzięczność za ich posługę – mówi.
Kto może zostać szafarzem?
Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej mogą zostać mężczyźni w wieku od 35 do 65 lat. Kandydat na tę funkcję musi być osobą, która wyróżnia się „dobrym życiem chrześcijańskim, wiarą i obyczajami, zdolną do wypełniania tej funkcji i ciągle pogłębiająca nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu”. Oznacza to, że powinien prowadzić przykładne życie zgodne z nauką Kościoła, a jego codzienne postępowanie powinno świadczyć o głębokiej wierze i moralności.
Ponadto kandydat musi być osobą, która cieszy się uznaniem duchowieństwa i wiernych, co oznacza, że jego postawa i działalność są doceniane przez wspólnotę parafialną. Dodatkowo, wymagana jest zgoda małżonki, co podkreśla znaczenie rodzinnego wsparcia i zgody na pełnienie tej posługi.
24@bialystokonline.pl