To największa tego rodzaju impreza w regionie. Kalejdoskop otwarty na Wschód

2015.04.02 00:00
56 artystów, 12 spektakli, 4 dni. Przed nami kolejna edycja tanecznego festiwalu Kalejdoskop. Potrwa w dniach 9-12 kwietnia. Patronujemy wydarzeniu.
To największa tego rodzaju impreza w regionie. Kalejdoskop otwarty na Wschód
Fot: Aleksander Joachimiak
Spektakl "This is not a love song" Teatru Rozbark

Kalejdoskop to największy i najważniejszy festiwal tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Dwunasta edycja imprezy podejmuje temat tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal otwiera się na Wschód

W programie festiwalu znalazło się 12 spektakli. Dziewięć z nich zostało wyłonionych z nadesłanych propozycji.

- Otrzymaliśmy około 60 zgłoszeń z całego kraju - mówi Karolina Garbacik z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które jest organizatorem imprezy. - Jako dziesiąty w programie znalazł się "Karnawał zwierząt" w mojej choreografii. Kolejne 3 spektakle pochodzą z zagranicy - Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Joanna Chitruszko z Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca dodaje: - Od dłuższego czasu festiwal otwiera się na spektakle z zagranicy. W tym roku otwieramy festiwal na Wschód.

Czym różni się taniec Wschodniej Europy od tańca Europy Zachodniej? - tej tematyce będzie też poświęcony panel dyskusyjny.

Przyszłość Europy, Franz Kafka i śmierć

Festiwalowe spektakle przybliża Anna Królica, programator Kalejdoskopu. W spektaklu "Europa. Śledztwo" trzy artystki z grupy Komuna // Warszawa przeprowadzają dochodzenie w sprawie przyszłości Europy. Aurora Lubos przedstawi performance dotykający problemów społecznych. Bytomski Teatr Rozbark nawiązuje do transformacji, jaka zaszła w Rosji i w krajach bloku wschodniego.

Białoruskie artystki Olga Skvortsova i Anya Korzyuk postawią pytanie o sposoby postrzegania samego siebie i zachowań kulturowych. Spektakl o odkrywaniu złożoności ludzkiej natury zaprezentuje litewski Arts Printing House, a ukraińscy performerzy poruszą problem kreowania człowieka przez współczesne media i niezależności wobec nich. Z kolei Sopocki Teatr Tańca w choreografii Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka przedstawi dwuaktowy spektakl inspirowany życiorysami Franza Kafki i Henri Toulouse-Lautreca. Jedyna praca solowa Renaty Piotrowskiej odniesie się do tematyki śmierci.

Nie zabraknie też białostockich tancerzy, którzy poprzez metafory zwierząt pokażą ludzkie zachowania, emocje, słabości, wzajemne relacje i zależności.

Nie tylko spektakle

Oprócz panelu dyskusyjnego, w programie znajdzie się też prelekcja Svetlany Ulanovskiej z Białorusi. Ciekawym punktem festiwalu jest Coaching Project dla zaproszonych tancerzy, który poprowadzi Natalia Iwaniec - jedyna certyfikowana w Polsce nauczycielka techniki GaGa (eksploruje rożnego rodzaju jakość ruchu, pobudza całe ciało w kreatywny i niekonwencjonalny sposób). Odbędzie się także prapremiera filmu "Tenderline - Listy z Ameryki". To prawdziwa historia Tomasza Foltyna, młodego tancerza, który wyruszył do San Francisco. Po kilku miesiącach prób w zespole tanecznym, tuż przed premierą został zwolniony. Kalejdoskop to oczywiście też warsztaty taneczne, wracają warsztaty plastyczne. Promowana będzie książka poświęcona tańcowi w Europie po 1989 roku.

Na festiwalowej mapie jest kilka miejsc: Białostocki Teatr Lalek i Kawiarnia Lalek, Akademia Teatralna, Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku wraz z aulą, Studium Wokalno-Aktorskie, Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia, Zmiana Klimatu. Kalejdoskop otrzymał wsparcie ministerialne, a także urzędu marszałkowskiego i urzędu miasta.

Program: Festiwal Kalejdoskop 2015

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1763 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39