Do końca kwietnia trzeba rozliczyć PIT
Około 2 tygodni zostało do rozliczenia PIT. Czas na to jest do końca kwietnia. W tym roku w urzędach kolejek raczej nie ma, bowiem aż 77% podatników do tej pory złożyło dokumenty elektronicznie. W urzędach skarbowych w woj. podlaskim złożono do tej pory 325 tys. PIT-ów (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39). Najwięcej jest wśród nich oczywiście zeznań PIT-37.
- W rozliczanych do tej pory PIT-ach dużo częściej mamy do czynienia ze zwrotami. Wśród tych podatników, u których rozliczenie nie wyszło "na zero", 20 proc. dopłaca urzędowi skarbowemu, a w 80 proc. przypadków to urząd skarbowy zwraca nadpłatę. Na zwrot pieniędzy, w przypadku zeznań złożonych elektronicznie, urząd skarbowy ma o połowę mniej czasu niż w ubiegłych latach, czyli 45 dni - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej.
Do chwili obecnej urzędy skarbowe z naszego regionu zwróciły podatnikom już 218 mln zł. Docenić należy niewątpliwie to, iż owe zwroty są znacznie szybsze niż przed laty. Zdarza się, że pieniądze trafiają na konto podatnika nawet w ciągu kilku dni.
Niewątpliwym sukcesem okazała się usługa e-PIT, dzięki której można złożyć PIT-37 i PIT-28, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową.
- W ten sposób zostało już złożonych ponad 94 tys. zeznań, co stanowi 37 proc. wszystkich złożonych w jakiejkolwiek formie zeznań PIT-37 i PIT-38 – wyjaśnia Hancewicz.
Konsekwencji dla zapominalskich nie będzie
Warto pamiętać, że w tym roku, nawet jeśli nie odwiedzimy urzędu skarbowego, ani nie zalogujemy się na podatki.gov.pl, by rozliczyć PIT, to 30 kwietnia formularz zostanie uznany za złożony i zaakceptowany. W przypadku, gdy z zeznania wyniknie konieczność dopłaty, wówczas urząd prześle taką informację. Warto jednak samemu się logować, bowiem można wtedy dopisać ulgi, o których KAS nie wiedziała bądź zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać swój 1% podatku. Zalogować muszą się też te osoby, które chciałyby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ponieważ usługa w pierwszej opcji przygotowała zeznania indywidualne.
Jeśli korzystając z usługi e-PIT podatnik kliknie przycisk "odrzuć" i odrzuci zeznanie, to musi je później przygotować samodzielnie oraz złożyć dokumenty do urzędu.
Warto po złożeniu formularza zapisać go sobie na komputerze bądź wydrukować. W jakim celu? Otóż będzie on w przyszłym roku potrzeby do zalogowania się do usługi. Należy też wydrukować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest elektroniczną pieczątką i które wygeneruje się nam w systemie po przyjęciu zeznania przez system Ministerstwa Finansów.
justyna.f@bialystokonline.pl