Na wystawę składają się archiwalne fotografie artystki i jej bliskich (m.in. jej partnerów scenicznych - Adama Didura czy Jana i Edwarda Reszków), mapy jej życia i działalności twórczej, zdjęcia teatrów, w których występowała, dedykowane jej listy i życzenia, m.in. od Heleny Modrzejewskiej, Ignacego Jana Paderewskiego, Giacomo Pucciniego, Enrico Caruso czy Giuseppe Verdiego.
- Była obok Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie trzecią, najbardziej znaną w świecie Polką z przełomu XIX i XX wieku - opowiada Juliusz Multarzyński, autor wystawy. - Dziś nie mówi się o niej wcale, być może dlatego, że jej życie było spokojne i szczęśliwe, bez skandali.
Studia muzyczne odbyła we Lwowie, Wiedniu i Mediolanie początkowo w zakresie gry na fortepianie i na skrzypcach, a później także i śpiewu. W pierwszych latach operowej kariery niejednokrotnie popisywała się na koncertach swymi trojakimi umiejętnościami, co stanowiło sensację.
Wystawa ilustruje niesamowite życie wybitnej śpiewaczki, która z prawdziwej biedy, dzięki talentowi i pracy, wzniosła się na szczyty i osiągnęła światowe uznanie, sławę i bogactwo.
Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z jej autorem, Juliuszem Multarzyńskim oraz recital wokalny (zaśpiewa Karolina Kuklińska - mezzosopran i zagra Anna Krzysztofik-Buczyńska - fortepian). Otwarcie 11 stycznia o godz. 18.00 w sali wystawowej OiFP.
Szczegóły: Otwarcie wystawy "Marcella Sembrich-Kochańska"
anna.d@bialystokonline.pl