Opieka i wsparcie dla 21 osób
W czwartek (28.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz Wojciech Borzym wójt gminy Drohiczyn podpisali umowę na utworzenie centrum opiekuńczo-mieszkalnego.
- To jest taka placówka, która łączy w sobie dwie funkcje. Z jednej strony jest to miejsce dziennego pobytu dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a z drugiej strony ma również przygotowane mieszkania dla części osób, które będą mogły podjąć samodzielne życie w oparciu o kadrę tej jednostki - mówił wojewoda podlaski.
Centra opiekuńczo-mieszkalne są nowym rodzajem wsparcia osób niepełnosprawnych. Ośrodek ma powstać w budynku starej szkoły w miejscowości Putkowice Nadolne w gminie Drohiczyn (powiat siemiatycki). Inwestycja obejmuje przebudowę i adaptację istniejących pomieszczeń szkolnych na potrzeby prowadzenia placówki. Będzie w nim 21 miejsc, w tym dwa mieszkania z opieką całodobową.
- Na terenie takich małych gmin, każdy mówiąc dosłownie się zna. Jednak wiele osób dotkniętych niepełnosprawnością jest zamkniętych w domach, nie wychodzą na zewnątrz i nie widzimy ich. Dlatego cel jest jeden, usprawnić życie naszych mieszkańców, a szczególnie tych potrzebujących wsparcia - podkreślił wójt gminy Drohiczyn, Wojciech Borzym.
Trzecia placówka w Podlaskiem
To nie będzie jedyny taki ośrodek w województwie. W maju 2020 r. została podpisana pierwsza umowa z gminą Łapy, a w grudniu z gminą Perlejewo (powiat siemiatycki).
- Cieszę się, że samorządy z województwa podlaskiego bardzo aktywnie uczestniczą w tym programie. Dzisiejsza umowa jest trzecią, jaką udało się zawrzeć - stwierdził Bohdan Paszkowski. - Ten trudny proces przygotowania odpowiedniego wniosku, który za naszym pośrednictwem trafił do ministerstwa, dzisiaj zakończy się formalnym finałem w postaci podpisania umowy - dodał.
Wojewoda poinformował, że całym kraju pozytywnie rozpatrzono ok. 20 wniosków. Województwo podlaskie znalazło się na 4. miejscu pod względem ilości podpisanych umów.
Co w niej będzie?
Ośrodek pobytu dla osób niepełnosprawnych będzie miejscem spotkań oraz aktywizacji.
- Budynek będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, aby pensjonariuszom żyło się jak najlepiej. Są to ludzie, których los w jakiś sposób dotknął, dlatego muszą mieć wsparcie – powiedział Wojciech Borzym.
W ramach inwestycji powstaną dwa pokoje do całodobowego zamieszkiwania oraz m.in. pokój klubowy, pracownia terapii zajęciowej, pracownia ćwiczeń ruchowych, zajęć artystycznych, relaksacji, świetlica oraz kuchnia z jadalnią.
- W ośrodku osoby będą mogły skorzystać z rehabilitacji, zajęć z fizjoterapeutą. Ponadto, uzyskają pomoc w codziennym funkcjonowaniu oraz pokonywaniu barier wynikających z niepełnosprawności – tłumaczyła skarbnik gminy Alicja Chrzanowska-Laszuk.
Centrum opiekuńczo-mieszkalne powstanie ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Centra opiekuńczo-mieszkalne. Dofinansowanie wyniosło 2,4 mln zł. Inwestycja ma być realizowana do końca roku 2022.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl